Osoby niewidome i niedowidzące znajdą w nim m.in. historię zoo i ciekawostki na temat jego mieszkańców.

Już w ubiegłym roku powstała tam ścieżka edukacyjna z tablicami tyflograficznymi dla osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki nim osoby niewidome mogą prześledzić palcami wszystkie ścieżki i wszystkie najważniejsze obiekty.

"Jesteśmy pierwszym ogrodem zoologicznym w Polsce, a może nawet w Europie, który przygotował przewodnik po zoo w alfabecie Braille'a" – chwali się stołeczny ogród zoologiczny.

Przewodnik liczy 164 strony i zawiera informacje oraz ciekawostki o zwierzętach mieszkających w warszawskim zoo. Zawiera dokładnie tę samą treść, która znalazła się w tradycyjnym, drukowanym przewodniku po zoo.

Oba przewodniki można zakupić w Punkcie Obsługi Klienta (ul. Ratuszowa 1/3). Kosztują 25 zł. - Pomysł stworzenia takiego przewodnika po warszawskim zoo zrodził się w 2018 roku, i był konsekwencją istnienia na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego specjalnej ścieżki edukacyjnej dla osób niewidomych i niedowidzących – wspomina stołeczne zoo.

Ścieżka ta składa się z 11 rzeźb z brązu przedstawiających zwierzęta wraz z tabliczkami opisowymi w alfabecie Braille'a oraz dwóch tablic dźwiękowych z planem całego ogrodu. Rzeźby są rozmieszczone na terenie zoo, w okolicy wybiegów zwierząt, które przedstawiają.

Jak zapowiada dyrekcja zoo, w kwietniu dział dydaktyczny planuje poprowadzić cykl zajęć edukacyjnych dla niewidomych i słabowidzących.

W programie zajęć przewidziano: spacer wzdłuż ścieżki dla niewidomych zawierającej rzeźby z brązu oraz tabliczki z ich opisem w Braille'u (niedźwiedź polarny, sowa, pingwin, tukan, goryl, słoń, nosorożec, krokodyl, żyrafa, tygrys, lew, rekin).

W drugiej części zajęć przewidziano wizytę w sali edukacyjnej, gdzie będzie możliwość bezpośredniego kontaktu z wężem, jaszczurką, kilkoma gatunkami bezkręgowców (patyczaki, straszyki, wije lub ślimaki) oraz spotkania z gadającą papugą. Czas trwania zajęć: 60 - 90 min (w zależności od możliwości i wieku grupy).

Zajęcia będą się odbywały w godzinach przedpołudniowych i prowadzone będą na nie zapisy w dziale dydaktycznym. Chętni mogą to robić pod numerami telefonów: 22 619 40 41 w. 179 lub 22 619 56 28.

Stołeczne zoo przypomina, że osoby z każdym stopniem niepełnosprawności wraz z opiekunem mają prawo do darmowego wstępu na teren ogrodu przez cały rok.