Orzeczenie wydał hiszpański Sąd Najwyższy. Stwierdził w nim, że matka trójki dzieci, która niedawno zmarła, miała prawo do finansowego wydziedziczenia części swojego potomstwa z powodu ciągłego psychicznego znęcania się na nią.

- Jej syn Francisco Javier wielokrotnie oskarżał ją o to, że jest zła, o praktykowanie czarów. Mówił też, że jej dom jest nawiedzony i astrologicznie niepomyślny - orzekł sędzia z Bilbao.

Wyrok wynika z wcześniejszej apelacji dzieci, niezadowolonych z wyroku sądu w prowincji Bizkaia w Kraju Basków.

Prawnicy matki argumentowali na sali sali sądowej, że ich klientka została „porzucona pomimo cierpienia przez ostatnich dziesięć lat na przewlekłą chorobę, jej stan się stopniowo pogarszał i musiała poruszać się na wózku inwalidzkim”. Sędzia mógł również wysłuchać, jak jeden z synów kobiety - Jorge - „oskarżał ją o całe zło w jego życiu, odmawiał rozmowy z nią, nawet odkładał telefon, gdy dzwoniła do niego jego urodziny”.

Werdykt sędziego oznacza, że trzeci i ostatni syn kobiety - Ignacio - jest jedynym prawnie uprawnionym do dziedziczenia całego majątku matki.

- Przed śmiercią nie doszło do pojednania Javiera i jego matki, chociaż przez ostatnie miesiące życia mieszkał z nią w domu. Jednak nie po to, by zapewnić jej pomoc, ale raczej z powodów finansowych - podsumował sędzia.