Jak podaje lubuska policja 25-latka przyznała się do winy i podczas przesłuchania wyraziła skruchę.

- Od 1 czerwca nastąpiła zmiana przepisów w ruchu drogowym. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju – przypomina podkomisarz Justyna Kulka, z Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim.

Omal nie potrąciła dziecka

Lubuska policja udostępniła nagranie ze zdarzenia do jakiego doszło 9 czerwca na ulicy Poznańskiej w Krośnie Odrzańskim.

Widać na nim jak ojciec z synem wszedł na przejście dla pieszych. W połowie pasów o mało nie zostali potrąceni przez pędzący samochód osobowy, który z dużą prędkością przejechał przez pasy.

Mężczyzna dosłownie w ostatniej chwili chwycił dziecko na ręce. - Gdyby nie trzeźwość umysłu mężczyzny, który w ostatniej chwili chwycił syna, mogłoby dojść do tragedii – uważa podkomisarz Justyna Kulka.

Sprawą zajęła się miejscowa policja. Mundurowi analizowali zabezpieczone zapisy z kamer, w tym z monitoringu miejskiego, a także prowadzili ustalenia, które pozwoliły im na dotarcie do kobiety, która jechała samochodem osobowym.

Dzięki temu, dotarli do 25-letniej mieszkanki powiatu krośnieńskiego. Już usłyszała ona zarzut spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym w związku z nieustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Kobieta przyznała się do winy. Policjanci zatrzymali jej prawo jazdy. Sprawa skierowana zostanie do sądu. Grozi jej grzywna nawet do 5 tysięcy złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Policja w Krośnie Odrzańskim podaje, że konsekwencji nie uniknie także kierowca busa, który chwilę przed zdarzeniem również nie zatrzymał się przed pasami i nie przepuścił mężczyzny z dzieckiem. Czynności w tej sprawie nadal trwają.

Pierwsze ofiary wakacji

Policja przypomina, że od początku czerwca kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Z kolei piesi zbliżając się do przejścia zobowiązano są do: zachowania ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, korzystania z przejścia dla pieszych.

– Nie wolno im wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych czy korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko – dodaje podkom. Kulka.

Wraz z początkiem wakacji policja uruchomiła już po raz trzeci swoją mapę wypadków drogowych.

- Podobnie jak w latach ubiegłych, każdego dnia, przez okres wakacji, na stronie policja.pl, w mediach społecznościowych oraz na stronach administrowanych przez jednostki policji, prezentowana będzie mapa Polski z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym wraz z informacją o zdarzeniu – podaje policja.

Wakacje dopiero się zaczęły a już doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Zginęły w nich dwie osoby.