W najbliższych wyborach parlamentarnych nie zagłosuję na posła, który poparł likwidację OFE – deklarują młodzi skupieni wokół Forum Obywatelskiego Rozwoju, fundacji, na czele której stoi Leszek Balcerowicz.

Na specjalnie w tym celu założonej stronie internetowej i profilu na Facebooku umieszczane są zdjęcia osób, które na wzór bezdomnych trzymają w rękach kartki. Znajduje się na nich informacja o tym, ile pieniędzy zostanie im oraz ich rodzicom zabrane w wyniku planowanych przez rząd zmian w systemie emerytalnym.

– Profil został uruchomiony w środę, ale już przez 24 pierwsze godziny polubiło go blisko dwa tysiące internautów – mówi Dominika Pawłowska, jedna z koordynatorek akcji niezaglosuje.pl.

FOR zaprosił do współpracy 14 organizacji skupiających młodych – głównie kół naukowych i stowarzyszeń, którym także nie podobają się planowane zmiany.

– Napisaliśmy list otwarty do posłów, aby zagłosowali przeciwko projektowi. Będziemy także prowadzić akcję telefoniczną. Chcemy zadzwonić do każdego biura poselskiego i tłumaczyć, dlaczego te zmiany są niekorzystne dla obywateli – mówi Pawłowska.

Inicjatorzy akcji podkreślają, że chcą w ten sposób pokazać, że za wszystkie zmiany w Polsce politycy są osobiście odpowiedzialni. I że wytkną im te działania na szkodę Polaków w czasie najbliższych wyborów parlamentarnych.

To już kolejna inicjatywa, która ma na celu rozliczenie posłów z tego, jak zagłosowali. W zeszłym roku podobną akcję rozpoczęła NSZZ „Solidarność". Związkowcy rozliczają posłów z tego, jak zagłosują w ważnych dla pracowników sprawach, takich jak wydłużenie wieku emerytalnego czy uelastycznianie czasu pracy.

– Dobrze, że powstają kolejne takie inicjatywy. Posłowie muszą zrozumieć, że powinni bać się nie szefów swoich partii, ale przede wszystkim wyborców – podsumowuje Marek Lewandowski, rzecznik „S".