Aktualizacja: 08.12.2024 04:13 Publikacja: 05.09.2024 19:12
Uszkodona w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego willa Ludwika Hellera we Lwowie
Foto: Lilia Onyszczenko-Szweć
– Jesteśmy w kontakcie z władzami Lwowa i w miarę naszych możliwości chcemy się włączyć w zabezpieczanie uszkodzonych budynków oraz odbudowę zniszczeń – mówi nam Konrad Sabal, rzecznik prasowy Instytutu Polonika. Sylwia Tryc, p.o. dyrektora Instytutu, zaznacza, że ewentualna pomoc będzie planowana dopiero po pełnym określeniu strat i potrzeb.
– Pomimo tych dramatycznych wydarzeń będziemy kontynuowali rozpoczęte projekty konserwatorskie, nie znikamy z Ukrainy. Zgodnie z możliwościami finansowymi włączymy się w przedsięwzięcia zabezpieczające zabytki Lwowa oraz proces odbudowy zniszczonych obiektów – deklaruje.
Instytut Polonika finansuje renowacje zabytków znajdujących się w Ukrainie, które związane są z polskim dziedzictwem. Na liście jest m.in. klasztor w Berdyczowie.
Instytut Polonika przeprowadzi renowację renesansowej kamienicy w centrum Lwowa, która w przeszłości była rezydencją króla Jana III Sobieskiego.
Decyzja o odwołaniu szefowej Instytutu Polonika Doroty Janiszewskiej-Jakubiak jest niezrozumiała. Jeżeli podyktowana jest politycznie, to niewybaczalny błąd ministra Bartłomieja Sienkiewicza.
W tym roku Instytut Polonika będzie odnawiał 25 zabytków związanych z polskim dziedzictwem, które zlokalizowane są poza granicami naszego kraju. W sumie na ten cel zostanie przeznaczonych 8 mln zł.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Trwają poszukiwania 53-letniego Mirosława Kurkowskiego, profesora warszawskiej uczelni. Mężczyzna opuścił swoje mieszkanie i od tej pory nie nawiązał kontaktu z bliskimi.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Czy wiesz, że w Warszawie kryje się miejsce, gdzie dawne technologie gazowe stają się źródłem prawdziwej fascynacji? Planujesz weekend w stolicy i poszukujesz niebanalnych atrakcji, które łączą edukację z przyjemnością? Odkryj niezwykłe oblicze historii w sercu warszawskiej Woli – odwiedź Muzeum Gazowni Warszawskiej. To miejsce, gdzie przeszłość spotyka się z nowoczesnością, oferując niezapomniane doświadczenia zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla miłośników historii oraz techniki.
Spada liczba chętnych do repatriacji z Kazachstanu. To efekt porażki polskiego państwa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Popierany przez PiS kandydat na prezydenta, Karol Nawrocki, poddał w wątpliwość wiarygodność kandydata KO, Rafała Trzaskowskiego, który w sobotę wystąpił na konwencji w Gliwicach. Zdaniem prezesa IPN, prezydent Warszawy mówił, że jest kimś, kim nie jest, a wygłaszane przez niego deklaracje sprawiały, że debata stawała się niepoważna.
Kraje UE i NATO, które obawiają się pokoju na Ukrainie, zablokowały moje szanse na zostanie prezydentem Rumunii – powiedział w wywiadzie dla Sky News Calin Georgescu, który wygrał pierwszą, unieważnioną turę wyborów prezydenckich w Rumunii.
Syryjscy rebelianci zbliżają się do Damaszku z kilku stron, niektórzy są już u bram stolicy. Czy wierni dyktatorowi będą bronili stolicy, czy też padnie ona szybko, jak inne miasta w ostatnich dniach? Koniec reżimu Baszara Asada wydaje się bliski.
Plan PiS był prosty: w dniu konwencji KO w Gliwicach pokazać, że Karol Nawrocki jest blisko ludzi, i to tych najbardziej poszkodowanych, a nie aktywu partyjnego. Strategia godna Jacek Kurskiego.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas