Budowlańcy zgubili urządzenie promieniotwórcze. Jest nagroda dla znalazcy

Trwają poszukiwania defektoskopu, który był wykorzystywany na budowie S7 w Nowej Hucie w Krakowie. Firma, do której należy urządzenie, wyznaczyła za jego znalezienie nagrodę w wysokości 5 000 zł.

Publikacja: 28.03.2024 17:51

Defektoskop

Defektoskop

Foto: Policja Małopolska

Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki, nagroda należy się osobie, która znajdzie defektoskop lub przyczyni się do jego znalezienia.

Defektoskop zniknął z budowy drogi

W nocy z 21 na 22 marca na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie firma prowadząca drogowe roboty budowlane (S7) zauważyła zaginięcie aparatu gammagraficznego (defektoskopu), zawierającego wysokoaktywne źródło promieniotwórcze. Urządzenie to waży około 6-8 kg, ma około 30 cm długości, 20 cm wysokości i 15 cm szerokości.

Urządzenie to waży około 6-8 kg, ma około 30 cm długości, 20 cm wysokości i 15 cm szerokości

Państwowa Agencja Atomistyki zaleca, aby pod żadnym pozorem nie otwierać ani nie rozcinać urządzenia, ponieważ nawet krótkotrwały kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym znajdującym się w jego wnętrzu może stanowić poważne i bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka.

Każdy kto ma jakiekolwiek informacje na temat lokalizacji urządzenia, powienien niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę Policji (numery alarmowe 112 i 997), Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (tel.: 987 lub 12 39 21 300) lub Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki (tel.: 22 19 430).

Urządzenie do wykrywania nieprawidłowości

Defektoskop to urządzenie służące do wykrywania nieprawidłowości w materiałach i produktach. Wykorzystywany w budownictwie czy przemyśle działa podobnie jak aparat rentgenowski. Prześwietla konstrukcje w poszukiwaniu niewielkich defektów i ubytków.

Czytaj więcej

Kraków. Zniknęło niebezpieczne urządzenie. Agencja Atomistyki ostrzega

Wyróżnia się kilka różnych technik defektoskopowych – elektromagnetyczne, czyli badanie materiałów metalicznych, radiologiczne, wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie i gamma, ultradźwiękowe i akustyczne, penetracyjne oraz termograficzne.

Społeczeństwo
Kolejny żubr potrącony przez wojskowy pojazd. Zwierzę nie żyje
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Papierowe żonkile będą rozdawane na pamiątkę powstania
Społeczeństwo
Wystartowała debata o aborcji. W Sejmie liczenie głosów przed piątkiem
Społeczeństwo
44-latka zaatakowała swojego partnera kością z zupy. Poszło o wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Czy Izrael powinien zapłacić odszkodowanie rodzinie Polaka zabitego w Strefie Gazy? Polacy niemal jednomyślni