Była małopolska kuratorka Barbara Nowak porównuje WOŚP do Hitlerjugend

Była małopolska kuratorka oświaty Barbara Nowak skomentowała na platformie X pomysł Lewicy, która zaproponowała, aby patronem Ochotniczych Hufców Pracy została WOŚP. Obecnie jest nim Jan Paweł II.

Publikacja: 27.01.2024 19:44

Barbara Nowak

Barbara Nowak

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license, fot. Silar

Po utworzeniu rządu Donalda Tuska Ochotnicze Hufce Pracy trafiły pod kontrolę ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, którym kieruje posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Pierwszym ruchem nowego kierownictwa resortu było odwołanie dotychczasowego komendanta OHP. Była nim posłanka PiS, dawniej Kukiz'15, Małgorzata Zwiercan, która zasłynęła głosowaniem za Kornela Morawieckiego. Ma ją zastąpić działacz lewicy z Żar, Radosław Pogorzelec. 

Miałby się także zmienić patron Ochotniczych Hufców Pracy. Niektóre media informują, że Lewica chce, aby obecnego patrona  OHP, którym jest Jan Paweł II, zastąpiła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Barbara Nowak o WOŚP, ZSRR i NDSAP

Ten ostatni pomysł skomentowała w mediach społecznościowych Barbara Nowak. Była małopolska kuratorka oświaty, nazywając go „jedynie słusznym”.

„Nie jeden dzień, a cały rok młodzież będzie kwestować na rzecz Złotego Melona" - napisała Nowak.

„Wulgarnie demoralizowana może stać się młodzieżową szpicą ideologii lgbt, jak pionierzy w ZSRR czy Hitlertjugend przy NSDAP” - dodała była kuratorka.

Barbara Nowak odwołana przez Barbarę Nowacką

Odwołanie Barbary Nowak ze stanowiska małopolskiej kuratorki oświaty było jedną z pierwszych decyzji Barbary Nowackiej, która po wygranych przez koalicje wyborach parlamentarnych objęła resort edukacji.

- Dziś mamy przyjemność poinformować, że czarny czas dla edukacji, średniowiecze, które wam próbowano zaprowadzić w Małopolsce w postaci pani kurator Nowak właśnie się skończyło - powiedziała Nowacka, ogłaszając swoją decyzję.

Czytaj więcej

Barbara Nowak nie jest już kuratorem w Małopolsce. Nowacka: Średniowiecze się skończyło

Barbara Nowak w okresie pełnienia funkcji kuratorki oświaty wielokrotnie wywoływała oburzenie kontrowersyjnymi wypowiedziami.

Po przyjęciu przez Sejm, w którym wówczas większość miał PiS, tzw. lex Czarnek, ustawy, która m.in. w rękach kuratorów zostawiała decyzję o tym, która z organizacji pozarządowych będzie mogła prowadzić zajęcia w szkołach, Nowak stwierdziła, że „nareszcie dzieci będą w szkołach bezpieczne”.

Czytaj więcej

Czym Barbara Nowak zasłużyła na odwołanie „z hukiem”?

Sprzeciwiała się temu, by lekcje religii były na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej, bo jej zdaniem „deprecjonuje to i przedmiot, i katechetów”, oraz  edukacji włączającej. Twierdziła, że umieszczanie dzieci ze specjalnymi potrzebami w szkołach masowych jest przejawem „lewackiej utopii” i „szkodzi wszystkim dzieciom”.

Krytykowała także obowiązek szczepień na Covid-19, nazywając je „niepotwierdzonym eksperymentem”, za  co ówczesny minister zdrowia Adam Niedzielski żądał jej dymisji. Ostatnio zasłynęła wypowiedzią o nauce masturbacji w szwedzkich przedszkolach, w związku z czym interweniowała ambasada tego kraju w Polsce.

Społeczeństwo
Kolejny żubr potrącony przez wojskowy pojazd. Zwierzę nie żyje
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Papierowe żonkile będą rozdawane na pamiątkę powstania
Społeczeństwo
Wystartowała debata o aborcji. W Sejmie liczenie głosów przed piątkiem
Społeczeństwo
44-latka zaatakowała swojego partnera kością z zupy. Poszło o wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Czy Izrael powinien zapłacić odszkodowanie rodzinie Polaka zabitego w Strefie Gazy? Polacy niemal jednomyślni