Włoskie miasto wprowadziło ograniczenie prędkości do 30 km/h

Sergio Baldazzi, jubiler z Bolonii, został prawdopodobnie pierwszym kierowcą we włoskiej Bolonii, która otrzymała mandat za przekroczenie prędkości po ograniczeniu w mieście dopuszczalnej prędkości samochodów do 30 km/h.

Publikacja: 19.01.2024 12:47

W rejonie krzywej wieży Bolonii w ogóle zakazano ruchu samochodów

W rejonie krzywej wieży Bolonii w ogóle zakazano ruchu samochodów

Foto: AFP

Baldazzi otrzymał mandat za jazdę z prędkością 36 km na godzinę.

Czytaj więcej

Czy Europa wycofa się z walki o klimat

Władze Bolonii wprowadziły zakaz jazdy z prędkością przekraczającą 30 km/h, aby zmniejszyć liczbę wypadków, a także zmniejszyć hałas i zanieczyszczenie powietrza w mieście.

Bolonia: Kierowcy protestują po wprowadzeniu ograniczenia prędkości do 30 km/h

Bolonia jest pierwszym dużym miastem we Włoszech, które wprowadziło takie ograniczenie. sie

Przepis dotyczy sieci głównych dróg w mieście.

Baldazzi w rozmowie z „Guardianem” mówi, że wiedział, iż nowe przepisy weszły w życie, ale dodaje, iż śmieszna jest sytuacja, w której ukarano go mandatem za jazdę z prędkością poniżej 40 km na godzinę.

Czytaj więcej

Zagraniczne zabawy w śniegu, czyli jak bezpiecznie dojechać na ferie

Mandaty wyniósł 29 euro.

Ograniczenie prędkości oraz wprowadzony przez burmistrza miasta, Matteo Lepore, zakaz poruszania się samochodów w rejonie lokalnej "krzywej wieży" nazywanej Garisenda, wywołały niezadowolenie mieszkańców miasta. 

W piątek po południu planowany jest protest kierowców przed miejskim ratuszem. Prawicowa opozycja wobec burmistrza Lepore zapowiada zorganizowanie referendum w sprawie ograniczenia prędkości w mieście.

Taksówkarze z Bolonii ostrzegają, że podniosą stawki za przejazdy w związku z tym, że zmusza się ich do wolniejszej jazdy.

Bolonia: Ograniczenie prędkości do 30 km/h. Mieszkańcy się skarżą, że wszędzie się spóźniają

- W Bolonii jest dziś mnóstwo gniewu — twierdzi Andrea Spettoli, jeden z organizatorów protestuj. - Chodzi nie tylko o kary — te przepisy całkowicie zmieniają nasze życie — dodaje.

Część kierowców twierdzi, że teraz będą musieli cały czas patrzeć na prędkościomierz, zamiast na drogę, co sprawi, że liczba wypadków wzrośnie

Mieszkańcy skarżą się, że obecnie spóźniają się wszędzie — zarówno do pracy, lub wioząc dzieci do szkoły. Spettoli twierdzi, że rozmawiał z kimś, kto obecnie nie ma czasu, by pojechać na lunch do domu, więc musi brać do pracy kanapki.

Kierowcy miejskich autobusów obawiają się, że nowe ograniczenie sprawi, że nie będą w stanie realizować połączeń zgodnie z rozkładem jazdy. Część kierowców twierdzi, że teraz będą musieli cały czas patrzeć na prędkościomierz, zamiast na drogę, co sprawi, że liczba wypadków wzrośnie.

Administracja Lepore twierdzi, że wzorowała się na przepisach obowiązujących np. w Brukseli, Paryżu czy Grazu w Austrii.

Dotychczas w mieście obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Zwolennicy zmiany twierdzą, że kierowcy przyzwyczają się stopniowo do nowej maksymalnej dopuszczalnej prędkości, tak jak miało to miejsce gdzie indziej, a przepisy przyniosą efekt w postaci większego bezpieczeństwa na drogach i mniejszego zanieczyszczenia powietrza. 

Baldazzi otrzymał mandat za jazdę z prędkością 36 km na godzinę.

Władze Bolonii wprowadziły zakaz jazdy z prędkością przekraczającą 30 km/h, aby zmniejszyć liczbę wypadków, a także zmniejszyć hałas i zanieczyszczenie powietrza w mieście.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Nowy Jork. Przed sądem, gdzie trwa proces Trumpa, podpalił się mężczyzna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Społeczeństwo
Aleksander Dugin i faszyzm w rosyjskim szkolnictwie wyższym
Społeczeństwo
Dubaj pod wodą. "Spadło tyle deszczu, ile pada przez cały rok"
Społeczeństwo
Kruszeje optymizm nad Dnieprem. Jak Ukraińcy widzą koniec wojny?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Społeczeństwo
Walka z gwałtami zakończyła się porażką. Władze zamykają więzienie w USA