Grecja zalegalizuje małżeństwa par homoseksualnych i możliwość adopcji

Grecja zalegalizuje małżeństwa i adopcję przez pary tej samej płci. Ich śluby będą związkami cywilnymi i nie będą zawierane w kościołach. Greckie media spekulują, że projekt ustawy zostanie zaprezentowany przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Publikacja: 11.01.2024 23:31

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis

Foto: AFP

Premier Kyriakos Mitsotakis powiedział, że na tym posunięciu skorzystają i pary, i dzieci, nie naruszając praw innych Greków.

- Pary tej samej płci mają dzieci i te dzieci nie znikną. Ale te dzieci nie mają równych praw – stwierdził.

Podkreślił również, że projekt ustawy nie zmieni istniejących w Grecji przepisów dotyczących wspomaganego rozrodu, które ograniczają rodzicielstwo poprzez macierzyństwo zastępcze wyłącznie do samotnych kobiet i par heteroseksualnych. Premier zapewnił jednak, że dzieci urodzone już w wyniku macierzyństwa zastępczego i wychowane przez mężczyzn będą miały pełnię praw.

Oczekuje się, że projekt ustawy podzieli konserwatywną Nową Demokrację - partię Mitsotakisa, przy czym według sondaży poprze ją mniej niż 100 ze 158 posłów tej partii. Mitsotakis zapowiedział, że podczas głosowania nad ustawą nie będzie dyscypliny partyjnej i przypomniał, że posłowie mogą wstrzymać się od głosu.

Sprawa jest priorytetem dla głównej lewicowej partii opozycyjnej Syriza, której lider Stefanos Kasselakis jest gejem i pierwszym wybranym parlamentarzystą w Grecji, który dokonał coming outu. Kasselakis powiedział, że on i jego amerykański mąż chcą zostać rodzicami poprzez macierzyństwo zastępcze.

Kluczową przeszkodą w problematyce statusu związku osób tej samej płci w Grecji jest wieloletni sprzeciw greckiego Kościoła prawosławnego, który ma znaczące wpływy w społeczeństwie i polityce.

W środę Mitsotakis powiedział, że śluby osób tej samej płci będą związkami cywilnymi i nie będą zawierane w kościołach.

- Nie proszę Kościoła o to, o czym wiem, że nie może tego  zaakceptować – powiedział.

„Dzieci to nie zwierzęta domowe”

W grudniu wadze Kościoła wydały okólnik skierowany do diecezji, w którym stanowczo potępiły małżeństwa i adopcję dzieci przez pary tej samej płci.

„Dzieci to nie zwierzęta domowe ani akcesoria. (...) Żadna modernizacja społeczna i żadna poprawność polityczna nie są w stanie oszukać naturalnej potrzeby dzieci posiadania ojca i matki” – napisano w okólniku.

Pod rządami poprzedniego rządu Syrizy Grecja w 2015 r. zalegalizowała związki partnerskie dla par tej samej płci, stając się jednym z ostatnich krajów w Unii Europejskiej, które wyraziły na to zgodę.

Czytaj więcej

Papież odpowiada kardynałom. Chodzi o błogosławienie homoseksualistów

Ustawa ta rozwiązała kwestie własności i dziedziczenia, ale nie przewidywała adopcji dzieci.

W 2013 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka skazał Grecję za dyskryminację par homoseksualnych, po tym, jak w 2008 r. zostały wyłączone one z wcześniejszej ustawy o związkach partnerskich.

Sondaż przeprowadzony w tym tygodniu dla prywatnej telewizji Alpha wykazał, że 49 proc. Greków sprzeciwia się legalizacji małżeństw osób tej samej płci, 35 proc. jest zwolennikami tego kroku.

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek, Gejów, Biseksualistów, Trans i Interseksualistów (ILGA) prawie 40 krajów ze 193 państw członkowskich ONZ zezwala parom tej samej płci na adopcję.

W UE składającej się z 27 państw, 15 państw zalegalizowało małżeństwa osób tej samej płci, a 16 zezwoliło na adopcję.

Społeczeństwo
Szefowa niemieckiego MSW: Ponad 700 zatrzymanych przemytników ludzi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Roberto Cavalli nie żyje. Jego ekstrawagancki styl był uwielbiany przez gwiazdy
Społeczeństwo
Oscar Pistorius po wyjściu z więzienia nie może znaleźć pracy. "Zbyt toksyczny"
Społeczeństwo
Gumowa kaczka znaleziona na plaży po 18 latach. Przepłynęła setki kilometrów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Całe grupy społeczne korzystają na konflikcie z Ukrainą. Wojna sposobem na biedę