Fala upałów w USA, Chinach i Europie. 53 stopnie w USA, 52,2 stopnie w Chinach

Azja, Europa i USA doświadczają ekstremalnej fali upałów. Stany Zjednoczone chcą wznowić rozmowy na temat walki ze zmianami klimatycznymi z Chinami - pisze Reuters.

Publikacja: 18.07.2023 05:01

W Dolinie Śmierci termometry pokazały plus 53 stopnie Celsjusza

W Dolinie Śmierci termometry pokazały plus 53 stopnie Celsjusza

Foto: AFP

arb

W USA rekordowe upały notowane są na zachodzie i południu kraju, na północnym wschodzie gwałtowne opady deszczu stwarzają zagrożenie powodziowe, a środkowy zachód spowity jest dymem z płonących lasów.

Upały na półkuli północnej: 53 stopnie Celsjusza w Kalifornii, 52,2 w Chinach

Fala upałów nad zachodnią częścią USA doprowadziła do wzrostu w niedzielę temperatury w kalifornijskiej Dolinie Śmierci do 53 stopni Celsjusza. To jedna z najwyższych temperatur odnotowanych na Ziemi w ostatnich 90 latach. 

W Phoenix w Arizonie w poniedziałek termometry pokazywały 45,5 stopni Celsjusza. W mieście od 18 dni temperatury przekraczają 43 stopnie Celsjusza co nie zdarzyło się nigdy w historii pomiarów. Prognozy pogody wskazują, że rekord ten będzie "poprawiany" w kolejnych dniach - miasto czeka jeszcze co najmniej tydzień upałów.

Reuters zauważa, że upały w USA zbiegają się z ekstremalnie wysokimi temperaturami na całej półkuli północnej.

W miasteczku Sanbao, w północno-zachodnich Chinach, zarejestrowano temperaturę 52,2 stopni Celsjusza. Europa boryka się z pożarami, które wybuchły przed drugą falą upałów w ciągu dwóch tygodni, która doprowadziła do wzrostu temperatury do 48 stopni Celsjusza. Władze Włoch i Francji wydały ostrzeżenia przed zagrożeniem związanym z upałem.

Unijna agencja Copernicus Climate Change Service (C3S) informowała niedawno, że lata 2022 i 2021 były najgorętszymi w historii pomiarów temperatur w Europie. Wzrost temperatur jest efektem zmian klimatycznych wywołanych emisją gazów cieplarnianych, m.in. dwutlenku węgla, w wyniku spalania paliw kopalnych. Większe natężenie CO2 w atmosferze sprawia, że fale upałów stają się częstsze, ostrzejsze i groźniejsze.

USA wznawiają dialog o zmianach klimatycznych z Chinami

Ekstremalne zjawiska pogodowe zwracają uwagę na pilną potrzebę wznowienia dialogu ws. zmian klimatycznych między USA a Chinami - zauważa Reuters. Naukowcy alarmują, że cel jakim jest uniknięcie wzrostu średniej temperatury o więcej niż 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną staje się nieosiągalny.

Wysłannik ds. klimatu USA John Kerry spotkał się w Pekinie ze swoim chińskim odpowiednikiem, Xie Zhenhuą, wzywając do wspólnych działań na rzecz zmniejszenia emisji metanu z elektrowni węglowych.

- W ciągu następnych trzech dni mamy nadzieję podjąć znaczące kroki, które wyślą sygnał światu o poważnych zamiarach Chin i USA w zakresie odpowiedzi na wspólne zagrożenie, wzywanie dla ludzkości, które stworzyła sama ludzkość - powiedział Kerry.

Czytaj więcej

53 stopnie w Dolinie Śmierci. Dramatyczne upały w USA

- To toksyczne zarówno dla Chińczyków, jak i Amerykanów i dla ludzi w każdym kraju na planecie - dodał.

Upały w Chinach zagrażają stabilności tamtejszej sieci energetycznej i zbiorom zbóż, wzbudzają też obawy o powtórzenie się ubiegłorocznej suszy, najostrzejszej od 60 lat.

Upały na świecie: W Europie też gorąco

Fala upałów przechodzi też przez Europę. Minister zdrowia Włoch wydał w poniedziałek czerwony alert pogodowy dla 20 z 27 największych włoskich miast na wtorek. W środę liczba ta ma wzrosnąć do 23.

We Francji władze alarmują, że obecna fala upałów może doprowadzić do hospitalizacji i zgonów "wielu" osób, tak jak fale upałów niemal każdego lata, od 2015 roku. Światowa Organizacja Meteorologiczna twierdzi, że ekstremalne upały i gwałtowne opady deszczu czekają nas nie tylko w lipcu, ale również w sierpniu.

Ubiegłego lata w Europie w związku z falą upałów zmarło ok. 61 tys. osób.

Społeczeństwo
Sondaż: Amerykanie niezadowoleni z polityki gospodarczej Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Zadowolony jak Rosjanin w czwartym roku wojny
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne