Fala upałów w USA, Chinach i Europie. 53 stopnie w USA, 52,2 stopnie w Chinach

Azja, Europa i USA doświadczają ekstremalnej fali upałów. Stany Zjednoczone chcą wznowić rozmowy na temat walki ze zmianami klimatycznymi z Chinami - pisze Reuters.

Publikacja: 18.07.2023 05:01

W Dolinie Śmierci termometry pokazały plus 53 stopnie Celsjusza

W Dolinie Śmierci termometry pokazały plus 53 stopnie Celsjusza

Foto: AFP

W USA rekordowe upały notowane są na zachodzie i południu kraju, na północnym wschodzie gwałtowne opady deszczu stwarzają zagrożenie powodziowe, a środkowy zachód spowity jest dymem z płonących lasów.

Upały na półkuli północnej: 53 stopnie Celsjusza w Kalifornii, 52,2 w Chinach

Fala upałów nad zachodnią częścią USA doprowadziła do wzrostu w niedzielę temperatury w kalifornijskiej Dolinie Śmierci do 53 stopni Celsjusza. To jedna z najwyższych temperatur odnotowanych na Ziemi w ostatnich 90 latach. 

W Phoenix w Arizonie w poniedziałek termometry pokazywały 45,5 stopni Celsjusza. W mieście od 18 dni temperatury przekraczają 43 stopnie Celsjusza co nie zdarzyło się nigdy w historii pomiarów. Prognozy pogody wskazują, że rekord ten będzie "poprawiany" w kolejnych dniach - miasto czeka jeszcze co najmniej tydzień upałów.

Reuters zauważa, że upały w USA zbiegają się z ekstremalnie wysokimi temperaturami na całej półkuli północnej.

W miasteczku Sanbao, w północno-zachodnich Chinach, zarejestrowano temperaturę 52,2 stopni Celsjusza. Europa boryka się z pożarami, które wybuchły przed drugą falą upałów w ciągu dwóch tygodni, która doprowadziła do wzrostu temperatury do 48 stopni Celsjusza. Władze Włoch i Francji wydały ostrzeżenia przed zagrożeniem związanym z upałem.

Unijna agencja Copernicus Climate Change Service (C3S) informowała niedawno, że lata 2022 i 2021 były najgorętszymi w historii pomiarów temperatur w Europie. Wzrost temperatur jest efektem zmian klimatycznych wywołanych emisją gazów cieplarnianych, m.in. dwutlenku węgla, w wyniku spalania paliw kopalnych. Większe natężenie CO2 w atmosferze sprawia, że fale upałów stają się częstsze, ostrzejsze i groźniejsze.

Czytaj więcej

Jak w upał zadbać o pracownika? Kiedy może on odmówić wykonania pracy?

USA wznawiają dialog o zmianach klimatycznych z Chinami

Ekstremalne zjawiska pogodowe zwracają uwagę na pilną potrzebę wznowienia dialogu ws. zmian klimatycznych między USA a Chinami - zauważa Reuters. Naukowcy alarmują, że cel jakim jest uniknięcie wzrostu średniej temperatury o więcej niż 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną staje się nieosiągalny.

Wysłannik ds. klimatu USA John Kerry spotkał się w Pekinie ze swoim chińskim odpowiednikiem, Xie Zhenhuą, wzywając do wspólnych działań na rzecz zmniejszenia emisji metanu z elektrowni węglowych.

- W ciągu następnych trzech dni mamy nadzieję podjąć znaczące kroki, które wyślą sygnał światu o poważnych zamiarach Chin i USA w zakresie odpowiedzi na wspólne zagrożenie, wzywanie dla ludzkości, które stworzyła sama ludzkość - powiedział Kerry.

Czytaj więcej

53 stopnie w Dolinie Śmierci. Dramatyczne upały w USA

- To toksyczne zarówno dla Chińczyków, jak i Amerykanów i dla ludzi w każdym kraju na planecie - dodał.

Upały w Chinach zagrażają stabilności tamtejszej sieci energetycznej i zbiorom zbóż, wzbudzają też obawy o powtórzenie się ubiegłorocznej suszy, najostrzejszej od 60 lat.

Upały na świecie: W Europie też gorąco

Fala upałów przechodzi też przez Europę. Minister zdrowia Włoch wydał w poniedziałek czerwony alert pogodowy dla 20 z 27 największych włoskich miast na wtorek. W środę liczba ta ma wzrosnąć do 23.

We Francji władze alarmują, że obecna fala upałów może doprowadzić do hospitalizacji i zgonów "wielu" osób, tak jak fale upałów niemal każdego lata, od 2015 roku. Światowa Organizacja Meteorologiczna twierdzi, że ekstremalne upały i gwałtowne opady deszczu czekają nas nie tylko w lipcu, ale również w sierpniu.

Ubiegłego lata w Europie w związku z falą upałów zmarło ok. 61 tys. osób.

W USA rekordowe upały notowane są na zachodzie i południu kraju, na północnym wschodzie gwałtowne opady deszczu stwarzają zagrożenie powodziowe, a środkowy zachód spowity jest dymem z płonących lasów.

Upały na półkuli północnej: 53 stopnie Celsjusza w Kalifornii, 52,2 w Chinach

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Rosyjska dziennikarka aresztowana za posty w mediach społecznościowych sprzed lat
Społeczeństwo
Korei Południowej grozi załamanie rynku wewnętrznego. Kraj się wyludnia
Społeczeństwo
Chińczycy wysłali sondę kosmiczną na "ciemną stronę Księżyca"
Społeczeństwo
Hamas uwiódł studentów w USA
Społeczeństwo
Arizona: Spór o zakaz aborcji z czasów wojny secesyjnej. Jest decyzja Senatu