Jak informuje ANSA, łódź z migrantami zauważona została przez włoską policję w maltańskiej strefie poszukiwań. Zbliżała się ona do południowej włoskiej wyspy Lampedusa. Na jej pokładzie odnaleziono ciała trzech kobiet, w tym jednej ciężarnej. Uratowano 46 osób, w tym dwie kobiety w ciąży. Dwie osoby wciąż są poszukiwane.

Burmistrz Lampedusy Filippo Mannino wezwał premiera Włoch Giorgia Meloniego, by „nie pozostawiał wyspy samej sobie w zmaganiach z tą ogromną tragedią”. - Proszę nam pomóc, w ten sposób nie możemy działać dalej - podkreślił. 

Jak podaje ANSA, włoskie władze eskortowały na Lampedusę także trzy inne łodzie, przewożące łącznie 156 migrantów.

Czytaj więcej

Na Morzu Egejskim zatonęła łódź z imigrantami. Wiele ofiar

Każdego roku tysiące ludzi podejmuje się niebezpiecznej przeprawy z Afryki Północnej przez Morze Śródziemne do Unii Europejskiej. Imigranci często kierują się do Włoch i Malty, mając nadzieję na lepsze życie w Europie. Łodzie są często przepełnione i niebezpieczne.

Lampedusa, jedna z niewielkich wysep archipelagu Wysp Pelagijskich położonych na środku Morza Śródziemnego, to część Europy bardzo bliski tunezyjskich brzegów. Jest ona celem dla uchodźców, którzy pragną dostać się na europejską ziemię. 

Z danych ministerstwa spraw wewnętrznych Włoch wynika, że w 2022 roku do Włoch drogą morską dotarło około 105 140 migrantów. W roku 2021 liczby te były mniejsze – w 2021 do kraju przedostało się w ten sposób 67 477 osób, a w 2020 – 34 154.