Studenci Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona mają możliwość skorzystania z automatu wydającego pigułki "po". Dążyli do tego po orzeczeniu Sądu Najwyższego z lata ubiegłego roku, który obalił decyzję Roe v Wade z 1973 roku, która wprowadziła konstytucyjne prawo do aborcji.

Czytaj więcej

Andrzej Bryk: Amerykańska kontrrewolucja w sprawie aborcji

- Można dostać Doritos i Plan B w tym samym czasie - powiedziała "Washington Post" Aiza Saeed z Uniwersytetu George'a Waszyngtona, która pomagała w prowadzeniu starań o zainstalowanie maszyny.

Pomysł wyszedł od Christiana Zidouemby, przewodniczącego stowarzyszenia studenckiego na uniwersytecie.

Zidouemba szukał rozwiązań dla studentów zaniepokojonych wpływem decyzji Sądu Najwyższego i natknął się na automat, który został zainstalowany na innych uniwersytetach. Do tej pory antykoncepcja awaryjna była zapewniana na uczelni w Waszyngtonie w studenckim centrum zdrowia.

Spośród 1500 studentów, wśród których przeprowadzono ankietę na temat automatu, odpowiedzi były w przeważającej mierze pozytywne. Większość opinii na temat pomysłu dotyczyła zapewnienia, że maszyna znajdzie się w dyskretnym miejscu.

Po zainstalowaniu maszyny, Zidouemba powiedział, że wielu studentów prosi o zainstalowanie kolejnych maszyn w akademikach i obniżenie ceny pigułek. Obecnie automat dostarcza pigułki za 25 dolarów za sztukę.

Inne amerykańskie uniwersytety zainstalowały podobne maszyny.

Uniwersytet w Bostonie zapewnia taką możliwość swoim studentom od lipca ubiegłego roku. Jak informuje NBC Boston, jedna pigułka kosztuje w automacie ok. 7 dolarów.