Od października na koncie na Twitterze prowadzonym przez Republikanów z komisji sądownictwa Izby Reprezentantów znajdował się wpis: "Kanye. Elon. Trump" - nawiązujący do rapera YE, miliardera Elona Muska i byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Wpis został usunięty dopiero po słowach, które muzyk wypowiedział w wywiadzie, choć wcześniej udzielał antysemickich wypowiedzi.

Osłonięty maską na twarzy, Ye pojawił się w InfoWars, programie prowadzonym przez skrajnie prawicowego teoretyka spiskowego Alexa Jonesa, znanego z forsowania kłamstw wokół wydarzeń takich jak strzelanina w szkole Sandy Hook w 2012 roku.

Raper powiedział: "Dostrzegam dobre rzeczy w Hitlerze... Każdy człowiek ma wartości, które ma do zaoferowania, zwłaszcza Hitler". Deklarował również, że "lubi Hitlera".

- Ten facet... wymyślił autostrady, wymyślił mikrofon, którego używałem jako muzyk. Nie można powiedzieć na głos, że ta osoba kiedykolwiek zrobiła coś dobrego i skończyłem z tym - kontynuował. 

Hitler nie wynalazł żadnej z tych rzeczy.

Czytaj więcej

Kanye West wyrzucony z siedziby producenta obuwia sportowego

Jones odpowiedział, że "naziści byli bandytami", na co Ye wskazał:  "Ale robili też dobre rzeczy. Musimy przestać obrażać nazistów przez cały czas".

- Kocham Żydów, ale kocham też nazistów - dodał muzyk. 

Jones próbował dać Ye możliwość wycofania się, ale ten pozostał przy swoim stanowisku: "Jest wiele rzeczy, które kocham w Hitlerze. Wiele rzeczy."

Słowa muzyka wskazują, że wysiłki Republikanów, aby sprzymierzyć się z jednym z najpopularniejszych muzyków na świecie w celu pozyskania młodych i czarnych wyborców, nie powiodły się.

To również problem dla byłego prezydenta Donalda Trumpa, który zamierza ponownie ubiegać się o fotel prezydenta, a gościł w swojej posiadłości na Florydzie muzyka i znanego skrajnie prawicowego działacza Nicholasa Fuentesa.

Demokraci z komisji sądownictwa wykorzystali Twittera, aby wskazać, że wpis został usunięty. Za cel wzięli Jima Jordana, głównego republikanina w komisji. "Dlaczego Jim Jordan nie potępił tych komentarzy?" - napisali. 

Czytaj więcej

Elon Musk: Zablokowanie Trumpa na Twitterze było poważnym błędem

Ye w ostatnich miesiącach stracił lukratywne umowy z firmami takimi jak Gap i Adidas. W czwartek ogłoszono, że umowa Ye dotycząca zakupu Parler, konserwatywnej aplikacji do mediów społecznościowych, również została odwołana.

W piątek konto muzyka zostało na Twitterze zablokowane, co potwierdził Elon Musk. Szef Twittera przekazał, że "robił, co mógł", ale West publikował treści, które łamały zasady platformy przeciwko podżeganiu do przemocy. West w jednym ze swoim wpisów zamieścił swastykę połączoną z Gwiazdą Dawida.