Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 265

Dokument zatytułowany "Głód", nakręcony przez Aleksandra Arachangielskiego, Maxima Kurnikowa i Tatianę Sorokinę, prowadzi widzów przez historię głodu, który pojawił się w ZSRR w latach 20. XX wieku.

Głód, który w latach 1921-1923 dotknął głównie mieszkańców Powołża i południowego Uralu, spowodował przypadki kanibalizmu, pochłonął życie 5 milionów ludzi, i wywołał falę międzynarodowej pomocy dla ówczesnego Związku Radzieckiego.

Na rzecz głodujących działały takie organizacje jak Misja Nansena (ówczesnego Wysokiego Komisarza Ligi Narodów ds. Uchodźców), American Relief Administration, angielscy kwakrzy i dziesiątki innych organizacji.

- Głód lat 20. był jednym z pierwszych symboli międzynarodowej walki o życie – mówią twórcy filmu, scenarzysta Aleksander Archangielski, reżyser Tatiana Sorokina i dziennikarz Maxim Kurnikov.

Historia sprzed 100 lat ukazana jest poprzez losy konkretnych ludzi. Eksperci z różnych krajów nie tylko wyjaśniają przyczyny głodu, ale także opowiadają o człowieczeństwie, które zatarło granice między państwami i narodami.

Jednak rosyjskie ministerstwo kultury poinformowało, że wycofało licencję na wyświetlanie filmu dokumentalnego z powodu „ostrej negatywnej reakcji społeczeństwa”.

"Ta decyzja jest spowodowana licznymi skargami na ten film, które rosyjskie ministerstwo kultury otrzymało od obywateli" - podało ministerstwo w oświadczeniu.

„Obywatele wskazują na treść prowokacyjnych i szokujących informacji audiowizualnych. Wszystko to, zdaniem widzów, może wywołać ostrą negatywną reakcję w społeczeństwie, w związku z czym podjęto decyzję o cofnięciu zgody na pokaz filmu" - brzmi komunikat.

Autorzy dokumentu zebrali fundusze na swój film za pośrednictwem rosyjskiej platformy crowdfundingowej.

Zapowiedzieli, że w związku z wycofaniem zgody film będzie prezentowany w muzeach i uniwersytetach.