Rodzina dziewczyny wcielała w życie, zakazaną przez władze kraju w 2005 roku, tradycję Chhaupadi - praktykowaną w części Nepalu przez wyznawców hinduizmu. Zgodnie z nią w czasie menstruacji kobieta nie może uczestniczyć w życiu rodziny, ponieważ jest uznawana za "nieczystą". Na czas miesiączki kobiety są wyganiane z domu i muszą mieszkać w budynkach przeznaczonych dla zwierząt lub w ziemiankach.

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, iż 15-latka z miejscowości Gajra zmarła prawdopodobnie w wyniku zaczadzenia. Zmuszona do nocowania w szopie pozbawionej wentylacji, dziewczyna postanowiła się ogrzać rozpalając przed snem ognisko. Przyczyny śmierci nastolatki ma potwierdzić sekcja zwłok.

To drugi w tym miesiącu przypadek śmierci w związku z praktykowaniem Chhaupadi.

Tradycji tej zakazano w Nepalu w 2005 roku - mimo tego co jakiś czas w tym kraju pojawiają się sygnały o tragediach związanych z jej praktykowaniem: kobiety wyganiane z domu giną w wyniku ataku dzikich zwierząt lub ukąszeń węża. Zdarzają się też gwałty na nocujących samotnie w budynkach przeznaczonych dla zwierząt kobietach.

Niektórzy Nepalczycy nadal wierzą, że pozostawanie w jednym domu z kobietą w czasie jej menstruacji może sprowadzić na lokalną społeczność nieszczęście - np. klęskę żywiołową.

Władze zapewniają, że robią wszystko, by wykorzenić tę tradycję - ale dodają, iż nie da się tego zrobić z dnia na dzień.