W trakcie kursu nastolatkowie w wieku od 14 do 18 lat uczyli się posługiwać bronią. Obóz w pobliżu miasta Elektrogorsk, niedaleko Moskwy, odbył się między 27 kwietnia a 3 maja z okazji 75. rocznicy bitwy pod Stalingradem.

Większość Serbów postrzega Moskwę jako jednego ze swoich największych sojuszników, zwłaszcza w walce o zablokowanie międzynarodowego uznania niepodległości Kosowa.

W ostatnim czasie zwiększa się również poziom współpracy militarnej Moskwy i Belgradu. Na przełomie kwietnia i maja szefowie resortów obrony Serbii i Rosji rozmawiali m.in. o udziale serbskich sił zbrojnych w operacji rozminowania Syrii, w tym Palmiry. Informację przekazał minister obrony Serbii Zoran Djordjevic po spotkaniu z Siergiejem Szojgu. Ministrowie spotkali się w Moskwie. W trakcie wspólnej konferencji nie przekazali jednak szczegółów współpracy, z wyjątkiem roku rozpoczęcia operacji. Wspólne działania miałby się rozpocząć pod koniec 2018 roku, po odpowiednim przeszkoleniu serbskich żołnierzy.

Warto przypomnieć, że w sierpniu 2016 roku, rosyjskie media poinformowały, iż serbskie siły zbrojne dołączą do wojsk rosyjskich "prowadzących działania humanitarne w oblężonym syryjskim mieście Aleppo".

Co ciekawe, Belgrad ogłosił doktrynę neutralności wojskowej w grudniu 2007 roku. Jest jednak związany z NATO poprzez Partnerstwo dla Pokoju, a od marca 2015 roku Serbia ma indywidualny plan współpracy z NATO, uważany za najwyższy poziom zbliżenia dla państwa niebędącego członkiem Sojuszu.

Mimo to już w 2016 roku Serbia była gospodarzem rosyjskich manewrów. Belgrad również otrzyma od Rosji nie tylko zapowiadane wcześniej sześć myśliwców MiG-29, ale również trzydzieści czołgów T-72, a także wozy rozpoznawcze BRDM-2. Umowę podpisano już 23 grudnia, ale sześć myśliwców MiG-29 zaplanowano dostarczyć dopiero w październiku 2017 roku. Obecnie rozważana jest opcja dostawy najpóźniej w kwietniu, po zakończeniu zaplanowanej modernizacji.
Przyspieszenie finalizacji umów może mieć związek z zakupami sprzętu wojskowego przez Zagrzeb.