Reklama

Stan Wirginia zalegalizował marihuanę

Wirginia jest 16, stanem USA, który zalegalizował marihuanę do użytku rekreacyjnego, i pierwszym stanem Południa, który to uczynił. Sprzedaż ruszy w 2024 roku.

Publikacja: 28.02.2021 12:49

Stan Wirginia zalegalizował marihuanę

Foto: AFP

amk

Historyczne głosowanie  odbyło się wczoraj. Ustawa o legalizacji marihuany przeszła głosami wyłącznie demokratów - nie zagłosował za nią żaden przedstawiciel Partii Republikańskiej.

Tym samym Wirginia stała się 16. stanem USA, gdzie rekreacyjne używanie marihuany będzie legalne.

Ale dopiero od stycznia 2024 roku - wówczas dorośli mieszkańcy stanu będą mogli ją kupić w wyznaczonych do tego punktach. Każdy dorosły powyżej 21 roku życia będzie mógł posiadać 1 uncję, czyli niecałe 30 g marihuany. Zioło można będzie uprawiać w domu - w każdym gospodarstwie domowym będą mogły rosnąć dwa dojrzałe i dwa niedojrzałe krzaki.

Ustawa ustala 21-procentowy podatek akcyzowy na marihuanę i pozwala gminom na dodanie dodatkowego 3-procentowego podatku od sprzedawców detalicznych, oprócz istniejących podatków od sprzedaży.

Dochody z podatku od marihuany byłyby wykorzystywane do finansowania edukacji przedszkolnej, programów leczenia uzależnień i innych inicjatyw w zakresie zdrowia publicznego.

Wirginia dołączyła do grona 15 stanów, głównie z północy i środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych, gdzie marihuana jest legalna.

Reklama
Reklama

Ustawa czeka jeszcze na podpis gubernatora Ralpha Northama, który już zapowiedział, że ją podpisze.

Działania w kierunku legalizacji podjęły kolejne cztery stany - Dakota Południowa, New Jersey, Arizona i Montana. Procedury mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

Społeczeństwo
Szampan, rosyjska flaga i koszulka z portretem Putina. Jak Rosjanie bawią się w Courchevel
Społeczeństwo
Niemiec już nie stać na ich państwo opiekuńcze. Będą zmiany
Społeczeństwo
Rosja: przekleństwa to też dobra kultury
Społeczeństwo
Historyczna zmiana w Japonii. Chodzi o tabletkę „dzień po”
Społeczeństwo
Polscy turyści utknęli na Dominikanie. Przewoźnik szuka dla nich miejsc w hotelach
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama