Historyczne głosowanie  odbyło się wczoraj. Ustawa o legalizacji marihuany przeszła głosami wyłącznie demokratów - nie zagłosował za nią żaden przedstawiciel Partii Republikańskiej.

Tym samym Wirginia stała się 16. stanem USA, gdzie rekreacyjne używanie marihuany będzie legalne.

Ale dopiero od stycznia 2024 roku - wówczas dorośli mieszkańcy stanu będą mogli ją kupić w wyznaczonych do tego punktach. Każdy dorosły powyżej 21 roku życia będzie mógł posiadać 1 uncję, czyli niecałe 30 g marihuany. Zioło można będzie uprawiać w domu - w każdym gospodarstwie domowym będą mogły rosnąć dwa dojrzałe i dwa niedojrzałe krzaki.

Ustawa ustala 21-procentowy podatek akcyzowy na marihuanę i pozwala gminom na dodanie dodatkowego 3-procentowego podatku od sprzedawców detalicznych, oprócz istniejących podatków od sprzedaży.

Dochody z podatku od marihuany byłyby wykorzystywane do finansowania edukacji przedszkolnej, programów leczenia uzależnień i innych inicjatyw w zakresie zdrowia publicznego.

Wirginia dołączyła do grona 15 stanów, głównie z północy i środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych, gdzie marihuana jest legalna.

Ustawa czeka jeszcze na podpis gubernatora Ralpha Northama, który już zapowiedział, że ją podpisze.

Działania w kierunku legalizacji podjęły kolejne cztery stany - Dakota Południowa, New Jersey, Arizona i Montana. Procedury mają się zakończyć jeszcze w tym roku.