Portal Zbiórek Publicznych powstał w 2014 roku. Na stronie można zgłosić zbiórkę publiczną, sprawdzić, kto prowadzi zbiórką oraz jak spożytkowano przekazane środki.

Jedną ze zbiórek zgłosiło stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". O stowarzyszeniu zrobiło się głośno w związku z reportażem "Superwizjera" TVN24. Część członków stowarzyszenia brało udział w spotkaniach neonazistów.

"Duma i Nowoczesność" zgłosiło 18 stycznia zbiórkę pieniędzy na stronie zbiorki.gov.pl. Zbiórka nosi tytuł "Dla Walusia". W opisie przedstawiono szczegółowe założenia: "Celem zbiórki jest zebranie pieniędzy dla Janusza Walusia, który od od 24 lat odsiaduje dożywotki wyrok w ciężkich warunkach. Jedzenie i lekarstwa musi kupować w więziennej kantynie za pieniądze przesyłane przez córkę, która mieszka i zarabia w realiach polskich. Zebrane pieniądze podczas zbiorki zostaną przekazane Januszowi Walusiowi na zakup lekarstw i jedzenia w więziennej kantynie."

W 1993 roku Janusz Waluś zabił Chrisa Haniego, jednego z przywódców Afrykańskiego Kongresu Narodowego i szefa Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej. W RPA odsiaduje wyrok dożywocia.

MSWiA komentuje

Po naszej informacji o zbiórce, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przesłało komunikat, w którym tłumaczy, że  "przepisy dotyczące przeprowadzania zbiórek publicznych zostały wprowadzone w 2014 roku za rządów koalicji PO-PSL. Przepisy te reguluje ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Przepisy złagodziły wymogi stawiane organizatorom. W tej sprawie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nie wydaje już decyzji administracyjnych dotyczących zgody na zbiórkę, a jedynie rejestruje zgłoszenia przekazywane poprzez formularz na portalu zbiorki.gov.pl. Przed wprowadzeniem przepisów z 2014 roku, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydawał decyzję administracyjną, mógł weryfikować zgłoszenia, żądać dokumentacji od organizatorów."

Jednocześnie podkreślono, że obecnie trwają prace nad możliwością zmiany ustawy o zbiórkach publicznych. Nowe rozwiązanie przewiduje przywrócenie narzędzia Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.