Zapowiedział to w rozmowie z Radiem Maryja Marek Lewandowski, rzecznik "Solidarności". Sieć oparta na franczyzie na podstawie umowy z Pocztą Polską wprowadziła usługi pocztowe do tysiąca swoich sklepów.  Docelowo usługi pocztowe ma świadczyć wszystkie 5 tysięcy sklepów Żabki. Prócz tego od listopada ubiegłego roku w sklepach tej sieci można odbierać przesyłki nadawane za pośrednictwem firmy kurierskiej DHL.

Zakwalifikowanie sklepów Żabki i Freshmarket jako placówek pocztowych oznacza, że nie będą one objęte zakazem handlu w niedziele, co dopuszcza ustawa. Franczyzobiorcy mają eksponować na drzwiach wejściowych naklejki z napisem "Placówka pocztowa".

- Żabka jako sieć franczyzowa, jeżeli w poszczególnych sklepach za ladą staną właściciele, może prowadzić działalność handlową, ale jako całość w sposób absolutnie niedopuszczalny próbuje obejść to prawo. Przeprowadzamy w tej chwili analizę prawną, czy jest to dopuszczalne. W naszej ocenie - nie - stwierdził Marek Lewandowski.

Rzecznik "Solidarności", którego cytuje Radio Maryja, zapowiada, że niezależnie od wyniku analizy, "jeśli okaże się, że rzeczywiście taka praktyka byłaby możliwa, Solidarność bardzo szybko zaproponuje nowelizację, aby kolejną z tych furtek wykluczyć".

-  Przypomnę, że ograniczenie handlu w niedziele ma przede wszystkim umożliwić odpoczynek - wolną niedzielę pracownikom handlu. Z drugiej strony (ta sytuacja) jest ewidentną, ordynarną próbą obchodzenia prawa i wykorzystania ewentualnych luk w tej ustawie - powiedział Lewandowski.

W tym roku, poza pewnymi wyjątkami, handlować można tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku zakaz ma dotyczyć wszystkich niedziel.