Z danych przekazanych przez władze Donieckiej Republiki Ludowej wynika, że od 2019 roku 365 tys. mieszkańców tego regiony otrzymało rosyjskie obywatelstwo.

- Dziś liczbę takich osób, które stały się obywatelami Rosji, szacuje się na ponad 720 tysięcy. Proces jest w toku, ludzie sami podejmują decyzję - przekazał gubernator Gołubiew.

Dodał, że w obwodzie rostowskim jest osiem specjalnych punktów, w których mieszkańcy republik mogą ubiegać się o rosyjskie obywatelstwo.

Czytaj więcej

Partia Putina zwróciła się do władz Rosji o dostarczenie sprzętu separatystom

Szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin powiedział w grudniu, że wszyscy mieszkańcy republiki staną się Rosjanami.

W lutym rosyjska Rada Dumy Państwowej rozpatrzy projekt apelu w sprawie uznania obu republik. Kreml nie skomentował tej inicjatywy przed głosowaniem w izbie niższej parlamentu. Dzień wcześniej sekretarz generalny partii Jedna Rosja Andriej Turczak powiedział, że Rosja powinna pomóc wschodnim regionom Ukrainy w dostarczeniu broni. Zastępca szefa administracji prezydenckiej Dmitrij Kozak powiedział, że Turczak nie konsultował się z nim w tej sprawie.