Nowe obostrzenia zostały zapowiedziane jeszcze w ubiegłym miesiącu, gdy lekarze nie informowali o nowym wariancie Omikron. Ograniczenia wprowadzono w momencie, gdy liczba nowych przypadków zakażeń wzrasta w całym kraju, ale w tempie wolniejszym niż w wielu innych państwach europejskich.

Zgodnie z nowymi ograniczeniami, tylko osoby zaszczepione lub takie, które niedawno chorowały, będą mogły korzystać z miejsc siedzących w barach i restauracjach, zwiedzać muza, chodzić do kin i uczestniczyć w wydarzeniach sportowych.

Podstawowy zielony certyfikat, dostępny dla osób niezaszczepionych, ale tylko wtedy, gdy w ciągu ostatnich 48 godzin uzyskały ujemny wynik testu, jest nadal ważna dla wszystkich pracowników.

Czytaj więcej

WHO: Przez pandemię Covid-19 wzrosło zagrożenie malarią

Dodatkowo od poniedziałku certyfikat jest wymagany we wszystkich środkach transportu publicznego.

Policja rozpoczęła egzekwowanie nowych obostrzeń od wczesnych godzin rannych, a każdy, kto zostanie przyłapany na jeździe autobusem, metrem, tramwajem lub pociągiem bez zaświadczenia o stanie zdrowia, zostanie ukarany grzywną w wysokości 400 euro.

Przepustka jest również wymagana od każdego, kto chce zatrzymać się w hotelu lub uzyskać dostęp do szatni sportowych.

Czytaj więcej

Wiceszef rządu Szkocji: Róbcie test na COVID przed każdym wyjściem z domu

- To absolutnie konieczne - ocenił Marco Formichella, mieszkaniec Rzymu. - Jeśli nie chcemy wrócić do ograniczeń, które musieliśmy znosić przez półtora roku, to musimy się dostosować - dodał.

Włochy są krajem z jednym z najwyższych współczynników wyszczepienia na świecie. Co najmniej 80 proc. osób przyjęło jedną lub dwie dawki. 15 proc. osób jest po dawce przypominającej.