Protestujący obrzucili policjantów piłeczkami golfowymi, butelkami i bateriami. Uczestnicy demonstracji protestują przeciwko obostrzeniom obowiązującym w Melbourne w związku z falą epidemii koronawirusa, która przetacza się przez Australię. Demonstrują m.in. pracownicy branży budowlanej - wcześniej władze Melbourne zamknęły na dwa tygodnie wszystkie place budowy, w związku z oporem części pracowników tej branży przed szczepieniem się na COVID-19.

W czasie środowych demonstracji dwóch funkcjonariuszy policji zostało rannych.

Policja spodziewa się kolejnych demonstracji w najbliższych dniach - przyznał zastępca komendanta policji stanu Wiktoria, Ross Guenther.

Wcześniej władze i związki zawodowe informowały, że do protestów dołączyli przedstawiciele grup skrajnie prawicowych.

- Są tu ludzie, którzy nie chcą protestować, chcą walczyć, udają, że protestują - mówił premier stanu Wiktoria, Daniel Andrews.

54 proc.

Tylu mieszkańców Australii mających więcej niż 16 lat zostało w pełni zaszczepionych

Wielu uczestnikom protestów grożą obecnie grzywny w wysokości 5 tysięcy dolarów australijskich (3 626 dolarów) za łamanie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.

Melbourne jest objęte szóstym od momentu rozpoczęcia epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Australii lockdownem. Lockdown obowiązuje też obecnie w Sydney, największym mieście kraju, i Canberze, stolicy Australii.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Australia ma zacząć odchodzić od lockdownów, gdy poziom wyszczepienia mieszkańców kraju przeciw COVID-19 osiągnie 70 proc.

Czytaj więcej

Melbourne: Władze zamykają place budowy po protestach przeciw szczepieniom

Obecnie w pełni zaszczepionych jest w Australii ok. 54 proc. mieszkańców kraju mających więcej niż 16 lat.

W ciągu ostatniej doby wykryto w stanie Wiktoria 628 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - to największy dobowy przyrost liczby zakażeń w tym stanie w 2021 roku. W Nowej Południowej Walii, której stolicą jest Sydney, wykryto 1 035 zakażeń.

Łącznie w Australii od początku epidemii wykryto 90,3 tys. zakażeń koronawirusem. Zmarło 1 186 chorych na COVID-19.