Decyzja ta jest pokłosiem zakończonego starciami z policją protestu przeciwników szczepień na COVID-19. Do protestu doszło po tym, jak władze stanu Wiktoria nakazały wszystkim pracownikom budowlanym przyjęcie do piątku co najmniej jednej dawki szczepionki na COVID-19.

- Poinformowaliśmy o tym branżę tydzień temu, zaobserwowaliśmy odrażające zachowania na placach budowy i na naszych ulicach i teraz musimy reagować zdecydowanie i bez wahania - poinformował stanowy minister ds. relacji handlowych, Tim Pallas, w oświadczeniu wydanym w poniedziałek.

Wcześniej setki osób starły się z policjantami na ulicach Melbourne. W ruch poszły butelki, którymi obrzucono policjantów.

Policja z Wiktorii poinformowała, że "kilka osób" zostało aresztowanych.

Przymusowe zamknięcie placów budowy zmniejszy aktywność gospodarczą w kraju, który - w związku z lockdownami w największych miastach - może doświadczyć w tym roku recesji (byłby to drugi rok ze spadkiem PKB z rzędu).

44 proc.

Tylu dorosłych mieszkańców stanu Wiktoria jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID

Oprócz Melbourne lockdownem objęte jest Sydney, największe miasto kraju, a także stolica Australii, Canberra. Lockdowny mają związek z kolejną falą epidemii koronawirusa, która uderzyła w kraj, co wiąże się z transmisją wariantu Delta koronawirusa.

Jak dotąd w Nowej Południowej Walii (stolicą tego stanu jest Sydney) w pełni zaszczepiono 53 proc. dorosłych mieszkańców, a w stanie Wiktoria - 44 proc. Odejście od lockdownów ma mieć miejsce po zaszczepieniu 70-80 proc. dorosłych mieszkańców kraju.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

We wtorek w stanie Wiktoria wykryto 603 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - to największy dobowy przyrost liczby zakażeń w tym stanie w tym roku.

Łącznie w Australii, od początku epidemii, wykryto 87,7 tys. zakażeń. Zmarło 1 168 chorych na COVID-19.