- Podobną aranżację widziałem w innym kraju. Było tam wprost napisane, że inscenizacja przedstawia tęczową flagę LGBT – mówił Rafał Wróbel, lokalny radny Prawa i Sprawiedliwości.

 

Nowy punkt na mapie Pszczyny

Nad ul. Bankową w Pszczynie w połowie czerwca zawieszono kilkaset kolorowych parasolek. - Kolorowe parasolki jeszcze bardziej ożywiły ul. Bankową. To tutaj od kilku lat prowadzimy projekt Bankowa Street Live, gdzie na skrzyżowaniu ulicy odbywają się koncerty. Wiele osób kojarzy to miejsce z muzyką. Nowa ozdoba z pewnością będzie kolejnym punktem na turystycznej mapie Pszczyny. Tym bardziej, że na niewielkiej uliczce zlokalizowane są lokale gastronomiczne, które serwują dobrą kuchnię - mówił Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

Jednak inicjatywa lokalnych władz nie wszystkim się spodobała. Jak podaje lokalny portal pless.pl, który sprawę opisał na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Pszczynie radny Rafał Wróbel z PiS dopytywał burmistrza o koszt zawieszenia kolorowych parasolek nad ulicą Bankową.

- Z całym szacunkiem, ale myślałem, że jest pan jest poważnym radnym - odpowiedział radnemu burmistrz Dariusz Skrobol. Burmistrz zapewnił radnego Rafała Wróbla, że odpowiedź na swoje pytanie otrzyma na piśmie.

- Zadałem panu pytanie o cenę jaką gmina Pszczyna zapłaciła i płaci za zawieszenie tych kolorowych parasoli, a nie ocenianie mnie jakim jestem człowiekiem - ripostował radny.

 

Radny: Ale czy to nie symbol LGBT?

Radny w rozmowie z lokalnym portalem tłumaczył, że podobną aranżację widział w innym kraju. - Było tam wprost napisane, że inscenizacja przedstawia tęczową flagę LGBT – powiedział radny Prawa i Sprawiedliwości.

Jego zdaniem w gminie Pszczyna do zrealizowania jest wiele innych ważniejszych wydatków inwestycyjnych, niż montaż kolorowych parasolek. - Pieniądze powinny być wydawane na sensowne rzeczy, a wieszanie parasoli uważam za bezsensowne - uważa radny cytowany przez pless.pl

Z jego danych wynika, że Urząd Miejski w Pszczynie zakupił 600 sztuk parasolek za łączną kwotę 7859,70 zł brutto.

Nad ulicą Bankową jednorazowo rozwieszonych zostało 287 sztuk. Pozostała część puli używana jest w formie zamienników w przypadku uszkodzenia parasolek, np. w wyniku porywów wiatru lub burz.

W sumie na zakup parasoli, ich montaż oraz wykonaniem dwóch poprawek (uszkodzenia po burzy) nie przekroczył kwoty 10 tys. zł brutto.

 

Mieszkańcy: Instalacja jest piękna

Sprawa kolorowych parasolek poruszyła mieszkańców:  „Jestem katoliczką, głosowałam na PIS, ale doszukiwanie się wszędzie jakiejkolwiek ideologii, uważam za przesadę. Parasolki bardzo mi się podobają, stanowią atrakcję i tyle. Zresztą w ogrodach Kapias też jest podobna alejka i jest fajnie. Jeszcze proszę, by nie obrażać katolików, czy zwolenników PIS-u, również innych partii, bo ludzie, to tylko lub, aż ludzie" – napisała jedna z mieszkanek.

Inna dodała:  „Są granice absurdu, a ten radny je przekroczył. O tych parasolach piszą do mnie znajomi z różnych krajów świata i dzięki nim zapewne wiele osób usłyszało o Pszczynie. Poza tym prawie nikt w tym nie widział tęczowej flagi, a teraz za sprawą radnego Wróbla wielu tak będzie się to kojarzyć. Zresztą w czym komu przeszkadza tęczowa flaga? - nikomu krzywdy nie robi".

A kolejny mieszkaniec zauważył:  "Ta instalacja jest po prostu piękna. Parasolki są kolorowe i ani przez chwilę nie pomyślałem, że propagują LGBT. Mam piękne zdjęcia z dziećmi z tego właśnie miejsca. Jestem dorosły, a widząc te kolorowe parasolki cieszyłem się, jak dziecko. Mnóstwo turystów robiło tam sobie zdjęcia. Pokazywano to również w „Teleexpressie". Jestem Za! " – zakończył swój wpis.