Czy kolorowe parasolki to symbol LGBT. Tak uważa radny

Instalacja z kolorowych parasolek w centrum Pszczyny u niektórych lokalnych polityków wzbudza kontrowersję.

Aktualizacja: 22.08.2021 13:53 Publikacja: 22.08.2021 13:20

Instalacja z kolorowych parasolek w centrum Pszczyny u niektórych lokalnych polityków wzbudza kontro

Instalacja z kolorowych parasolek w centrum Pszczyny u niektórych lokalnych polityków wzbudza kontrowersję, bo dopatrują się w niej symboliki LGBT.

Foto: pszczyna.pl

- Podobną aranżację widziałem w innym kraju. Było tam wprost napisane, że inscenizacja przedstawia tęczową flagę LGBT – mówił Rafał Wróbel, lokalny radny Prawa i Sprawiedliwości.

 

Nowy punkt na mapie Pszczyny

Nad ul. Bankową w Pszczynie w połowie czerwca zawieszono kilkaset kolorowych parasolek. - Kolorowe parasolki jeszcze bardziej ożywiły ul. Bankową. To tutaj od kilku lat prowadzimy projekt Bankowa Street Live, gdzie na skrzyżowaniu ulicy odbywają się koncerty. Wiele osób kojarzy to miejsce z muzyką. Nowa ozdoba z pewnością będzie kolejnym punktem na turystycznej mapie Pszczyny. Tym bardziej, że na niewielkiej uliczce zlokalizowane są lokale gastronomiczne, które serwują dobrą kuchnię - mówił Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

Jednak inicjatywa lokalnych władz nie wszystkim się spodobała. Jak podaje lokalny portal pless.pl, który sprawę opisał na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Pszczynie radny Rafał Wróbel z PiS dopytywał burmistrza o koszt zawieszenia kolorowych parasolek nad ulicą Bankową.

- Z całym szacunkiem, ale myślałem, że jest pan jest poważnym radnym - odpowiedział radnemu burmistrz Dariusz Skrobol. Burmistrz zapewnił radnego Rafała Wróbla, że odpowiedź na swoje pytanie otrzyma na piśmie.

- Zadałem panu pytanie o cenę jaką gmina Pszczyna zapłaciła i płaci za zawieszenie tych kolorowych parasoli, a nie ocenianie mnie jakim jestem człowiekiem - ripostował radny.

 

Radny: Ale czy to nie symbol LGBT?

Radny w rozmowie z lokalnym portalem tłumaczył, że podobną aranżację widział w innym kraju. - Było tam wprost napisane, że inscenizacja przedstawia tęczową flagę LGBT – powiedział radny Prawa i Sprawiedliwości.

Jego zdaniem w gminie Pszczyna do zrealizowania jest wiele innych ważniejszych wydatków inwestycyjnych, niż montaż kolorowych parasolek. - Pieniądze powinny być wydawane na sensowne rzeczy, a wieszanie parasoli uważam za bezsensowne - uważa radny cytowany przez pless.pl

Z jego danych wynika, że Urząd Miejski w Pszczynie zakupił 600 sztuk parasolek za łączną kwotę 7859,70 zł brutto.

Nad ulicą Bankową jednorazowo rozwieszonych zostało 287 sztuk. Pozostała część puli używana jest w formie zamienników w przypadku uszkodzenia parasolek, np. w wyniku porywów wiatru lub burz.

W sumie na zakup parasoli, ich montaż oraz wykonaniem dwóch poprawek (uszkodzenia po burzy) nie przekroczył kwoty 10 tys. zł brutto.

 

Mieszkańcy: Instalacja jest piękna

Sprawa kolorowych parasolek poruszyła mieszkańców:  „Jestem katoliczką, głosowałam na PIS, ale doszukiwanie się wszędzie jakiejkolwiek ideologii, uważam za przesadę. Parasolki bardzo mi się podobają, stanowią atrakcję i tyle. Zresztą w ogrodach Kapias też jest podobna alejka i jest fajnie. Jeszcze proszę, by nie obrażać katolików, czy zwolenników PIS-u, również innych partii, bo ludzie, to tylko lub, aż ludzie" – napisała jedna z mieszkanek.

Inna dodała:  „Są granice absurdu, a ten radny je przekroczył. O tych parasolach piszą do mnie znajomi z różnych krajów świata i dzięki nim zapewne wiele osób usłyszało o Pszczynie. Poza tym prawie nikt w tym nie widział tęczowej flagi, a teraz za sprawą radnego Wróbla wielu tak będzie się to kojarzyć. Zresztą w czym komu przeszkadza tęczowa flaga? - nikomu krzywdy nie robi".

A kolejny mieszkaniec zauważył:  "Ta instalacja jest po prostu piękna. Parasolki są kolorowe i ani przez chwilę nie pomyślałem, że propagują LGBT. Mam piękne zdjęcia z dziećmi z tego właśnie miejsca. Jestem dorosły, a widząc te kolorowe parasolki cieszyłem się, jak dziecko. Mnóstwo turystów robiło tam sobie zdjęcia. Pokazywano to również w „Teleexpressie". Jestem Za! " – zakończył swój wpis.

- Podobną aranżację widziałem w innym kraju. Było tam wprost napisane, że inscenizacja przedstawia tęczową flagę LGBT – mówił Rafał Wróbel, lokalny radny Prawa i Sprawiedliwości.

Nowy punkt na mapie Pszczyny

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Sondaż: Powinniśmy przyjmować uchodźców? Polacy są podzieleni
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Społeczeństwo
Potężne burze nad Polską. Wiatr zrywał dachy, w województwie śląskim spadł grad
Społeczeństwo
Nie żyje Halina Bortnowska. Ceniona filozofka miała 92 lata
Społeczeństwo
Zaginiona pod Poznaniem 39-latka nie żyje. Zatrzymano męża kobiety
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Społeczeństwo
Wzrost poparcia dla adopcji przez pary jednopłciowe. "Wciąż jest wiele do zrobienia"
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży