Książę Filip był mężem Elżbiety II przez ponad 70 lat. Był najdłużej panującym małżonkiem brytyjskiego monarchy w historii.

W ostatnim czasie książę Filip spędził wiele tygodni w szpitalu w związku z zakażeniem, którego natury nie ujawniono.

Małżonek Elżbiety II miał 99 lat. 10 czerwca skończyłby 100 lat.

Ostatni raz Elżbieta II i książę Filip pojawili się publicznie razem w listopadzie 2020 roku.

"Z najgłębszym żalem ogłaszamy, że Jej Królewska Mość Królowa informuje o śmierci jej ukochanego męża, Jego Wysokości, księcia Filipa (...). Jego Królewska Mość zmarł nad ranem w Zamku Windsor" - głosi komunikat Pałacu Buckingham.

W maju 2017 roku książę Filip wycofał się z pełnienia obowiązków publicznych ze względu na stan zdrowia. Od tego czasu rzadko pojawiał się publicznie, najczęściej towarzysząc królowej w czasie dużych wydarzeń publicznych.

Filip, książę Grecji i Danii, przyszedł na świat na wyspie Korfu w 1921 roku.

W wieku 18 lat wstąpił do brytyjskiej Marynarki Wojennej, w której pełnił służbę w czasie II wojny światowej biorąc udział w działaniach wojennych na Oceanie Indyjskim i Morzu Śródziemnym.

W 1947 roku zrzekł się tytułów z Grecji i Danii, przyjmując nazwisko Mountbatten i stając się brytyjskim poddanym przed ślubem z brytyjską następczynią tronu, Elżbietą II.

Kiedy Elżbieta II wstąpiła na tron porzucił karierę w marynarce wojennej.

Królowa nazywała księcia Filipa jej "stałym źródłem siły i ostoją".

Książę Filip i królowa Elżbieta II mieli czworo dzieci - Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda. Karol, ich najstarszy syn, jest obecnie następcą brytyjskiego tronu.