W dziewiątej edycji konkursu Pro Publico Bono na Najlepsze Dzieło Obywatelskie główną nagrodą jest 60 tys. zł. Poznańska fundacja ma imponujące osiągnięcia w pracy na rzecz osób niepełnosprawnych, bezdomnych, opuszczających więzienia i szpitale psychiatryczne czy uzależnionych. Tworzy i wspiera ich wspólnoty oraz różne inicjatywy lokalne. Kapituła nagrody pod przewodnictwem prof. Andrzeja Zolla doceniła zwłaszcza prowadzoną przez „Barkę” akcję pomocy polskim emigrantom w Londynie i Dublinie.

Podczas wczorajszej uroczystości w krakowskim Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wręczono też pierwsze nagrody (po 45 tys. zł) przyznane w pięciu kategoriach aktywności obywatelskiej – od edukacji, kultury, pomocy charytatywnej i ochrony zdrowia po dyplomację społeczną oraz inicjatywy regionalne i lokalne – a także 13 wyróżnień po 10 tys. zł.

Pierwsze nagrody otrzymali: Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego z Warszawy, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta z Sanoka, Fundacja Odpowiedzialności Obywatelskiej z Warszawy, Fundacja Forum Gryf ze Szczecina i Polska Fundacja im. Roberta Schumana. Honorowe nagrody i tytuły Instytucji Pro Publico Bono za całokształt działalności przyznano Fundacji Kronenberga przy banku Citi Handlowym oraz Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Obywatelskiego.

Konkurs Pro Publico Bono ogłoszono po raz pierwszy w 1999 roku przez premiera Jerzego Buzka dla uczczenia dziesięciolecia odrodzenia Rzeczypospolitej i promocji wzorców współczesnego patriotyzmu. Lista laureatów tradycyjnie ogłaszana jest 11 listopada w Krakowie, w ramach Obywatelskiego Święta Niepodległości, dla podkreślenia, że aktywność dla dobra wspólnego jest dziś najlepszą formą patriotyzmu. Nagrody finansuje Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.