W badaniu wzięto pod uwagę ilość wina wypijanego średnio przez mieszkańca kraju rocznie ze średnią ceną butelki wina w danym kraju. Jak się okazało przeciętny Szwajcar wydaje na wino rocznie ok. 599 euro - o ponad 50 euro więcej niż mieszkańcy Kajmanów (tam na wino rocznie wydaje się średnio 538 euro na osobę). 

Na winie nie oszczedzają też mieszkańcy Falklandów i Aruby. W Europie drugie miejsce zajmują Islandczycy - każdy mieszkaniec wyspy wydaje na wino średnio 387 euro rocznie.

Znacznie mniej od Szwajcarów wydają na wino mieszkańcy Francji, Grecji, Portugalii, Włoch i Hiszpanii - w każdym z tych krajów statystyczny mieszkaniec wydaje na wino 127 euro.

Autorzy badania zwracają uwagę, że duże kwoty wydawane na wino przez Szwajcarów wynikają do pewnego stopnia z wysokiej ceny wina w tym kraju - wino średniej klasy kosztuje tam przeciętnie ok. 10,99 euro - więcej niż w jakimkolwiek innym europejskim kraju.

Prawdą jest jednak to, że Szwajcarzy nie odmawiają sobie wina - według badań z 2014 roku Szwajcaria jest szósta pod względem rocznej konsumpcji wina na świecie: na jednego Szwajcara przypada rocznie 40 litrów wina - czyli ok. 53 butelki.

Szwajcaria wytwarza również rodzime wino - ok. 90 milionów litrów rocznie - ale jedynie 1 proc. produkcji tego trunku trafia na eksport.