Reklama

USA: Sąd Najwyższy nie zajmie się poligamią

Amerykański Sąd Najwyższy nie zajmie się sprawą mężczyzny i jego czterech "żon" - gwiazd reality show realizowanego przez telewizję TLC. Cała piątka chciała legalizacji poligamii w stanie Utah.

Aktualizacja: 24.01.2017 05:22 Publikacja: 24.01.2017 03:44

USA: Sąd Najwyższy nie zajmie się poligamią

Foto: 123RF

Kody Brown - jak podaje AFP - w świetle prawa jest mężem Meri, ale żyje również z trzema innymi "żonami" - Janelle, Christine i Robyn. Cała piątka to członkowie grupy religijnej powiązanej z fundamentalistami mormońskimi - poligamia ma być jednym z fundamentów ich wierzeń.

 

Brown wraz ze swoimi "żonami" przez siedem lat walczył przed sądami z obowiązującym w Utah zakazem poligamii przekonując, że narusza to jego prawo do wolności przekonań i wolności religijnej. 

W tym samym czasie cała piątka stała się gwiazdami reality show realizowanego przez telewizję TLC - serial "Sister Wives" (dosł. "Siostry-Żony") opowiada o życiu ich nietypowej rodziny.

Co ciekawe w grudniu 2013 roku Brownowie wygrali sprawę przed sądem federalnym - uznał on iż zakaz poligamii w Utah jest niekonstytucyjny. Wyrok ten nie utrzymał się jednak w apelacji. 

Reklama
Reklama

Sprawą nie zajmie się natomiast Sąd Najwyższy, który nie podał powodu takiej decyzji. Oznacza to, że wyrok, który zapadł w apelacji, jest wiążący. 

Sąd Najwyższy nie zajmował się poligamią od 1878 roku, kiedy uznał, iż prawo zakazujące bigamii jest zgodne z konstytucją. 

Adwokat reprezentujący Brownów, Jonathan Turley, stwierdził, że są oni "zawiedzeni, ale nie zaskoczeni". Zapowiedział też, że decyzja Sądu Najwyższego "nie zakończy walki w imię wolności religijnej i 'mnogich' rodzin (ang. plural families)". 

Społeczeństwo
Rekordowy spadek liczby Japończyków. Rośnie liczba cudzoziemców w Japonii
Społeczeństwo
Sondaż: Trzy lata temu Ukraińcy chcieli walczyć do zwycięstwa. Jak jest teraz?
Społeczeństwo
Selfie po ataku dronów. Jak wojna stała się w Rosji nową „normalnością”
Społeczeństwo
Hiszpania z kolejną rekordową falą upałów. Skwar utrzyma się dłużej, niż prognozowano
Społeczeństwo
Poszukiwania ciał polskich żołnierzy. We Lwowie ruszyły prace
Materiał Promocyjny
Nie tylko okna. VELUX Polska inwestuje w ludzi, wspólnotę i przyszłość
Reklama
Reklama