Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 11.03.2020 02:00 Publikacja: 11.03.2020 02:00
Foto: AdobeStock
Rozważając ochronę interesów prawnych spadkodawcy testamentowego zwraca się uwagę na nadrzędny cel, jakim jest ochrona prawidłowego powzięcia decyzji oraz wyrażenia woli przez spadkodawcę (postanowienie SN z 9 grudnia 2010 r., sygn. IV CSK 248/10).
Testament jako czynność prawna mortis causa podlega w pewnym zakresie dalej idącym wymaganiom aniżeli czynności inter vivos. Przejawia się to w szczególności w obowiązku, aby spadkobierca działał cum animo testandi. W orzecznictwie podkreśla się, że wola testowania (animus testandi) to kwestia woli i świadomości dokonywania czynności prawnej na wypadek śmierci, a nie użycia w testamencie określonych wyrażeń, np. „testament", „ostatnia wola", testator zaś musi obejmować swoją świadomością fakt regulowania losów majątku na czas po swojej śmierci. O chęci testowania może świadczyć sama treść złożonego oświadczenia woli i użyte do jej wyrażenia sformułowania, ale także okoliczności towarzyszące złożeniu tego oświadczenia. W sytuacji kwestionowania woli testowania na ustalenie, czy spadkodawca rzeczywiście miał animus testandi, może mieć wpływ jego zachowanie po sporządzeniu własnoręcznego oświadczenia, które ma być uznane za testament. Nie bez znaczenia pozostaje także ocena stosunków osobistych spadkodawcy z jego spadkobiercami. W każdym przypadku oświadczenie to powinno być tak tłumaczone, żeby zapewnić możliwie najpełniejsze urzeczywistnienie woli spadkodawcy (postanowienia SN z 22 grudnia 1997 r., sygn. II CKN 542/97; z 29 czerwca 2010 r., sygn. III CSK 293/09).
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wakaty sędziowskie w Trybunale Konstytucyjnym należy niezwłocznie obsadzić – radzą konstytucjonaliści. Choć nie...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Mogą się zdarzyć sytuacje, które podważą umocowanie Karola Nawrockiego do pełnienia urzędu – mówi „Rz” prof. Mar...
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka po raz kolejny odroczyła pracę nad projektami zmian w prawie o...
MEN informuje, że jeśli szkoła omyłkowo wystawiła świadectwo na nieprawidłowym blankiecie lub użyła wzoru, który...
Młody zarabiający na etacie albo zleceniu może być zwolniony z PIT. Ale jeśli przekroczy limit dochodów, rodzic...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas