Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 11.03.2020 02:00 Publikacja: 11.03.2020 02:00
Foto: AdobeStock
Rozważając ochronę interesów prawnych spadkodawcy testamentowego zwraca się uwagę na nadrzędny cel, jakim jest ochrona prawidłowego powzięcia decyzji oraz wyrażenia woli przez spadkodawcę (postanowienie SN z 9 grudnia 2010 r., sygn. IV CSK 248/10).
Testament jako czynność prawna mortis causa podlega w pewnym zakresie dalej idącym wymaganiom aniżeli czynności inter vivos. Przejawia się to w szczególności w obowiązku, aby spadkobierca działał cum animo testandi. W orzecznictwie podkreśla się, że wola testowania (animus testandi) to kwestia woli i świadomości dokonywania czynności prawnej na wypadek śmierci, a nie użycia w testamencie określonych wyrażeń, np. „testament", „ostatnia wola", testator zaś musi obejmować swoją świadomością fakt regulowania losów majątku na czas po swojej śmierci. O chęci testowania może świadczyć sama treść złożonego oświadczenia woli i użyte do jej wyrażenia sformułowania, ale także okoliczności towarzyszące złożeniu tego oświadczenia. W sytuacji kwestionowania woli testowania na ustalenie, czy spadkodawca rzeczywiście miał animus testandi, może mieć wpływ jego zachowanie po sporządzeniu własnoręcznego oświadczenia, które ma być uznane za testament. Nie bez znaczenia pozostaje także ocena stosunków osobistych spadkodawcy z jego spadkobiercami. W każdym przypadku oświadczenie to powinno być tak tłumaczone, żeby zapewnić możliwie najpełniejsze urzeczywistnienie woli spadkodawcy (postanowienia SN z 22 grudnia 1997 r., sygn. II CKN 542/97; z 29 czerwca 2010 r., sygn. III CSK 293/09).
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
W ramach nowelizacji prawa łowieckiego resort klimatu chce zadbać o prawa właścicieli gruntów, na których odbywają się polowania. Tak, aby przestrzegane były konstytucyjne reguły chroniące własność.
Do końca roku powstanie co najmniej dziewięć ustaw. Nie stworzą jednak spójnej reformy.
W dobie rosnących cen każda złotówka się przyda, zwłaszcza na emeryturze. Każdy senior powinien sprawdzić, czy przypadkiem nie należy mu się dodatek do emerytury przyznawany na wniosek. Takich dodatków jest całkiem sporo, a dostęp do jednego z nich zostanie od września rozszerzony.
Wiosną 2025 roku mają być gotowe nowe wytyczne dotyczące nauki w szkołach podczas upałów - donosi Radio Zet.
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent. Klienci, którzy otworzą CitiKonto, będą mogli skorzystać przez 4 miesiące z promocyjnego oprocentowania 7,2% na koncie oszczędnościowym do kwoty 100 000 złotych. Tym razem dodatkowo można zgarnąć nawet 320zł!
W piątek poznamy plany ministra Adama Bodnara na zmiany w Sądzie Najwyższym i los neosędziów. Swoje propozycje wysuwa też komisja kodyfikacyjna. Szanse na podpis prezydenta pod tymi rozwiązaniami są jednak niewielkie.
Formentor oferuje szeroki wybór silników i technologii.
Wydatki związane z zaspokojeniem roszczeń mniejszościowych akcjonariuszy spółki przejętej w związku z przymusowym wykupem akcji są kosztem uzyskania przychodu.
Organy i sądy administracyjne nie wypracowały jak dotąd jednolitego stanowiska, czy można finansować z dotacji oświatowej wizyty podopiecznych w kinach, teatrach czy parkach rozrywki. W którym kierunku skłania się najnowsze orzecznictwo WSA?
Żądanie opłaty za przeprowadzenie ekshumacji wykracza poza upoważnienie ustawowe gminy jako organu prowadzącego cmentarz.
Każdemu klubowi, w tym klubom mniejszościowym, przysługuje prawo do uczestniczenia ich przedstawiciela w pracach komisji rewizyjnej.
Żądając sprostowania aktu zgonu siostry trzeba wykazać interes prawny. Powołanie się na kult pamięci osoby zmarłej nie wystarczy.
Praktyka skarbówki polegająca na odmowie prawa do korekty VAT należnego w razie zastosowania zawyżonej stawki podatku, jeżeli transakcja udokumentowana została paragonem fiskalnym, a nie fakturą, jest niezgodna z prawem UE.
TSUE uznał, że zasady wypłaty dodatku za pracę nadliczbową nie mogą być takie same dla pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy to stanowisko ma znaczenie dla polskich firm?
Sąd okręgowy przedstawia TSUE do oceny teorię i ustalone orzecznictwo zamiast wykładni prawa
Will Jennings – tekściarz, który współpracował przy tworzeniu słynnych utworów filmowych takich jak "My Heart Will Go On" z "Titanica" czy "Tears in Heaven" z produkcji "Rush" – zmarł w Teksasie w wieku 80 lat.
Mecz Chorwacja - Polska będzie rywalizacją dwóch drużyn w przebudowie, ale to nasza nie ma nic do stracenia. Trudno o lepszą okazję, aby znów spróbować grać w piłkę, a nie tylko za nią biegać.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę
Kolumbijski sąd nakazał "podjęcie środków w celu wytępienia” 160 hipopotamów, będących potomkami zwierząt, które sprowadzone zostały w latach 80. XX wieku do prywatnego zoo Pablo Escobara. Zwierzęta mają zostać odstrzelone z powodu zagrożenia, jakie stwarzają zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla ekosystemu.
Wydaje mi się, że Rosjanie bez użycia wszystkich zasobów, które mają na froncie południowym, czyli całkowitego przejścia na froncie południowym do działań obronnych, nie będą w stanie wyrzucić Ukraińców z obwodu kurskiego - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ppłk rez. Maciej Korowaj dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, analityk Defence 24 i "Szwajcarskiego Przeglądu Wojskowego".
We wtorek 10 września zaczną obowiązywać nowe przepisy, które zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku.
W pierwszym wspólnym artykule dotyczącym obecnych zagrożeń na świecie William Burns i Richard Moore – dyrektorzy amerykańskiego CIA i brytyjskiego MI6 – stwierdzili, że "nie ma wątpliwości, iż ład światowy jest zagrożony w sposób, jakiego nie widzieliśmy od czasów zimnej wojny".
Posiadanie trwałego rysunku na ciele przez kandydata do służb podległych MSWiA nie będzie już traktowane jako istotne do badania przez psychiatrę. Wcześniej podejście do tatuaży zliberalizowało MON.
30 września mija termin ważności niemal 400 tys. orzeczeń o niepełnosprawności lub orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Co muszą zrobić posiadające je osoby, aby nie stracić przysługujących im uprawnień?
Ukraina ma nowego szefa dyplomacji. Poprzedni zbulwersował Polaków wypowiedzią o Wołyniu, ale nie z tego powodu odszedł ze stanowiska. Mówił to, co myślą elity ukraińskie.
"Czy afera związana z byłym szefem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Michałem K., Pani/Pana zdaniem zaszkodzi PiS?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Po dwóch wygranych w Australian Open Aryna Sabalenka sięgnęła po trzeci tytuł w trzecim wielkoszlemowym turnieju - US Open. W trwającym niespełna dwie godziny i trzymającym do końca w napięciu finale Białorusinka pokonała Jessikę Pegulę 7:5, 7:5.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 6 na 7 września, po ataku drona na obwód woroneski w Rosji, doszło do ewakuacji kilku miejscowości.
— Mam dla was dobrą wiadomość, kino jest w znakomitym stanie – powiedziała Isabelle Huppert, przewodnicząca jury konkursu głównego. Razem z nią oceniali filmy Agnieszka Holland, James Gray, Andrew Haigh, Kleber Mendonça Filho, Abderrahmane Sissako, Giuseppe Tornatore, Julia von Heinz i Zhang Ziyi. Za najlepszy film festiwalu uznali oni „W pokoju obok” Pedro Almodóvara – opowieść o prawie do godnej śmierci, ale też o życiu.
Triumfem Bartosza Zmarzlika zakończyła się ósma runda Speedway Grand Prix w Rydze. Obrońca tytułu w finale przyjechał przed największym rywalem do złota w tym roku - Szwedem Fredrikiem Lindgrenem.
Coraz więcej e-sklepów oferuje konsumentom zakupy z odroczoną płatnością. Wkrótce taka możliwość będzie dostępna także dla firm - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Od soboty 7 września obowiązują wyższe kwoty odszkodowań z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Maksymalna kwota to blisko 223 tysiące złotych.
Od czerwca do końca sierpnia 2024 roku liczba zgłoszeń z tytułu ubezpieczenia podróżnego wzrosła o 17,8 procent względem ubiegłego roku i wyniosła ponad 17,5 tysiąca - podliczyła firma ubezpieczeniowa Mondial Assistance. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z Turcji, Grecji i Bułgarii.
Donald Tusk ma rację. Przyzwyczailiśmy się, że prezydent Andrzej Duda mówi czasem rzeczy skandaliczne. Ale nie przywykliśmy jeszcze do tego, że Tusk, mówiąc o rozliczeniach PiS, powie o Norymberdze. Jako Kaszub powinien wiedzieć, że pewnych porównań robić nie wypada.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z liderem holenderskiej skrajnej prawicy Geertem Wildersem. Do rozmowy doszło na marginesie Cernobbio Forum we Włoszech 7 września.
Postawienie szkoły w środku sporu prawnego nie wróży jej niczego dobrego. Poddanie jej ocenie politycznej jest niedopuszczalne w poważnym państwie – uważa prof. Marek Konopczyński z Uniwersytetu w Białymstoku, członek Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.
Coraz więcej rodziców zgłasza narodziny dziecka online - informuje Ministerstwo Cyfryzacji i przypomina, że w pewnych przypadkach imię dla noworodka wybierze urzędnik. Potem rodzice mogą je zmienić.
W wojnie Rosji z Ukrainą doszło do kolejnego istotnego przełomu - ocenił generał Roman Polko. Były dowódca GROM-u zaznaczył w rozmowie z "Faktem", że gdyby w 2008 r. państwa Zachodu postąpiły inaczej, dziś nie bylibyśmy świadkami eskalacji działań zbrojnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas