Ustalenie, czy zmarły krewny miał długi, jest bardzo trudne. Najlepiej, jeśli o zobowiązaniach wiemy. Gdy jednak nie mamy żadnych wiadomości lub szczątkowe, możemy złożyć do sądu wniosek o wykonanie spisu inwentarza. Przygotowuje go, na zlecenie sądu, komornik. Przy tej okazji ocenia skład spadku. Taki dokument może nam w przyszłości pomóc, choć – jeśli przyjęliśmy spadek bez ograniczenia odpowiedzialności – od spłacania długów nas nie uwolni.

Możemy też sami spróbować ustalić stan finansów zmarłego. Oczywiście wizyta w banku nie musi nam pomóc, bo bank obowiązuje tajemnica bankowa i może zwyczajnie nie udzielić nam informacji, czy zmarły miał zaciągnięte jakieś kredyty albo – przeciwnie – czy zgromadził za życia oszczędności i jakie. Jeśli jednak przeprowadzamy postępowanie spadkowe, to sąd może, w naszym imieniu, zwrócić się do banku i ten będzie musiał ujawnić żądane informacje.

Czytaj także: 

Niespłacona karta kredytowa – co robić?

Jakich długów zmarłego nie trzeba oddawać?

Spadek po krewnych może nas zrujnować

 

Możemy też próbować uzyskać informacje z takich baz jak Biuro Informacji Kredytowej czy Biuro Informacji Gospodarczej, powołując się na toczące się postępowanie spadkowe (trzeba koniecznie dołączyć odpis aktu zgonu spadkodawcy). Niestety, możemy się spotkać z odmową. Informacje zostaną nam udzielone, dopiero gdy zdecydujemy się spadek przyjąć.

Spadkodawca mógł mieć też pożyczki zaciągnięte w instytucjach pozabankowych czy u osób prywatnych. Wtedy dowiedzieć się o nich będzie jeszcze trudniej.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Warto też poszukać u zmarłego korespondencji. Może wśród niej będą wezwania do zapłaty, zaległe faktury, wyciągi z konta. Może nawet uda się nam znaleźć umowy kredytu. Zawsze wtedy łatwiej będzie zdecydować, co robić: przyjąć spadek czy odrzucić.