Dziedziczenie: jak sprawdzić, czy zmarły zostawił długi

Spis inwentarza może pomóc w wykazaniu, że zrobiliśmy wszystko, by dowiedzieć się, czy zmarły miał zobowiązania.

Aktualizacja: 13.07.2020 09:50 Publikacja: 09.07.2020 19:11

Dziedziczenie: jak sprawdzić, czy zmarły zostawił długi

Foto: Adobe Stock

Ustalenie, czy zmarły krewny miał długi, jest bardzo trudne. Najlepiej, jeśli o zobowiązaniach wiemy. Gdy jednak nie mamy żadnych wiadomości lub szczątkowe, możemy złożyć do sądu wniosek o wykonanie spisu inwentarza. Przygotowuje go, na zlecenie sądu, komornik. Przy tej okazji ocenia skład spadku. Taki dokument może nam w przyszłości pomóc, choć – jeśli przyjęliśmy spadek bez ograniczenia odpowiedzialności – od spłacania długów nas nie uwolni.

Możemy też sami spróbować ustalić stan finansów zmarłego. Oczywiście wizyta w banku nie musi nam pomóc, bo bank obowiązuje tajemnica bankowa i może zwyczajnie nie udzielić nam informacji, czy zmarły miał zaciągnięte jakieś kredyty albo – przeciwnie – czy zgromadził za życia oszczędności i jakie. Jeśli jednak przeprowadzamy postępowanie spadkowe, to sąd może, w naszym imieniu, zwrócić się do banku i ten będzie musiał ujawnić żądane informacje.

Czytaj także: 

Niespłacona karta kredytowa – co robić?

Jakich długów zmarłego nie trzeba oddawać?

Spadek po krewnych może nas zrujnować

 

Możemy też próbować uzyskać informacje z takich baz jak Biuro Informacji Kredytowej czy Biuro Informacji Gospodarczej, powołując się na toczące się postępowanie spadkowe (trzeba koniecznie dołączyć odpis aktu zgonu spadkodawcy). Niestety, możemy się spotkać z odmową. Informacje zostaną nam udzielone, dopiero gdy zdecydujemy się spadek przyjąć.

Spadkodawca mógł mieć też pożyczki zaciągnięte w instytucjach pozabankowych czy u osób prywatnych. Wtedy dowiedzieć się o nich będzie jeszcze trudniej.

Warto też poszukać u zmarłego korespondencji. Może wśród niej będą wezwania do zapłaty, zaległe faktury, wyciągi z konta. Może nawet uda się nam znaleźć umowy kredytu. Zawsze wtedy łatwiej będzie zdecydować, co robić: przyjąć spadek czy odrzucić.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego