Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazał w interpretacji z 23 listopada (IPPB2/4515-108/15-2/MZ) sposób ustalenia wartości spadku dla celów podatkowych.
Sprawa dotyczyła podatnika, który nabył spadek po osobie zmarłej 2 czerwca 2015 roku na podstawie testamentu z 21 maja 2015 roku. Testatorka zapisała mu cały majątek oraz poleciła zorganizować swój pogrzeb odpowiadający miejscowym zwyczajom. 16 czerwca 2015 r. mężczyzna złożył w sądzie rejonowym wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu, stwierdzenie nabycia spadku oraz przyjęcie spadku wprost. Do tej pory nie doszło jednak do wyznaczenia terminu pierwszej rozprawy.
Mężczyzna zapytał, jak należy ustalić wartość spadku. Jego zdaniem jest to wartość z dnia otwarcia spadku, tj. śmierci testatorki.
Dyrektor Izby Skarbowej uznał jednak jego stanowisko za nieprawidłowe. Przypomniał, że zgodnie z art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast stosownie do art. 925 tej ustawy spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Prawomocne postanowienie sądu ma natomiast charakter deklaratoryjny i stwierdza jedynie nabycie spadku przez spadkobiercę (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego). Wobec tego nabycie spadku ma miejsce z chwilą śmierci spadkodawcy.
Z kolei art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, że obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.