Reklama

Śmigłowiec poleci do pograniczników

Walka z przemytem i nielegalną emigracją z powietrza - Komenda Główna Straży Granicznej podpisała dziś umowę na dostawę śmigłowca, który lepiej pomoże chronić granice UE.

Publikacja: 30.10.2018 13:23

Straż Graniczna będzie miała nowocześniejszy sprzęt

Straż Graniczna będzie miała nowocześniejszy sprzęt

Foto: Fotorzepa/Jakub Dobrzyński

Przetarg wygrała firma Heli. Maszyna - AIRBUS HELICOPTERS typu H135 - ma trafić do straży do października przyszłego roku. Zakup zostanie sfinansowany z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017 – 2019”. Koszt to 46,5 mln zł brutto.

H135 to nowoczesny śmigłowiec w klasie średniej. Jest wyposażony w dwa silniki turbinowe, nowoczesne wyposażenie pilotażowo-nawigacyjne, system obserwacji lotniczej, reflektor szperacz i specjalistyczne stanowisko dla operatorów systemów pokładowych. Jak podkreśla ppor. Agnieszka Golias, rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej, „wyposażenie śmigłowca w specjalistyczne systemy obserwacyjne jest niezbędne z uwagi na specyfikę realizowanych zadań". - Lotnictwo Straży Granicznej prowadzi operacje lotnicze zarówno na granicy lądowej,jak i morskiej. Do głównych zadań lotnictwa Straży Granicznej należy prowadzenie działań obserwacyjno-rozpoznawczych mających na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz walkę z przemytem - podkreśla ppor. Golias.

Statki powietrzne lotnictwa Straży Granicznej wykorzystywane są także we wspólnych operacjach z Agencją FRONTEX. W latach 2009-2017 lotnictwo SG zrealizowało we współpracy z FRONTEX-em 18 misji w ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej. - W tym roku odbyły się dwie takie misje - podkreśla rzeczniczka.

Straż Graniczna posiada obecnie 13 statków powietrznych: 4 śmigłowce PZL-KANIA, śmigłowiec W-3AM Anakonda, samolot M28 Skytruck, samolot M20 Mewa, 4 samoloty PZL-104MF Wilga 2000 oraz 2 samoloty ASP S15-1 Stemme. Personel lotniczy LSG liczy łącznie 58 osób: 22 pilotów, 36 operatorów/mechaników.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Służby
ABW ostrzega przed samozwańczym prezydentem i innymi ruchami antypaństwowymi
Służby
Kolejny dron odnaleziony na Lubelszczyźnie. Tym razem w powiecie biłgorajskim
Służby
Niezidentyfikowany obiekt rozbił się w województwie lubelskim
Służby
Szpiedzy chcą azylu. Zaskakujący finał największej afery wywiadowczej w Polsce
Reklama
Reklama