Decyzja Straży Granicznej związana jest z sytuacją na granicy z Białorusią. W poniedziałek od rana grupa kilku tysięcy migrantów próbuje przedostać się z Białorusi do Polski. Na południe od przejścia granicznego w Kuźnicy doszło do próby siłowego przedarcia się na polską stronę.

Po naradzie w BBN rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że przy polskiej granicy ma przebywać około 3-4 tys. osób. Na terenie całej Białorusi jest kilkanaście tysięcy osób, które są gotowe do przekroczenia granicy.

Polskie służby spodziewają się w najbliższym czasie kolejnych prób masowego przedostania się przez granicę. 

Czytaj więcej

Żaryn: Białoruś stosuje szantaż emocjonalny

Przejście graniczne w Kuźnicy będzie zamknięte od wtorku od godziny 7 rano. Straż Graniczna w krótkim komunikacie nie poinformowała, do kiedy przejście będzie zamknięte.

Wprowadzone ograniczenie będzie dotyczyło zarówno ruchu osobowego, jak i towarowego. Przekazano, że podróżni powinni się kierować na przejścia graniczne w Terespolu i Bobrownikach.

Stan wyjątkowy na granicy

Na granicy Polski z Białorusią od 3 września obowiązuje stan wyjątkowy w związku ze zwiększoną presję migracyjną na granicę Polski na tym jej fragmencie. Presja ma być efektem wojny hybrydowej prowadzonej przez władze Białorusi, którzy sprowadzają na terytorium swojego kraju imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, a następnie ułatwiają im przedostanie się na granicę z Polską, a także granice z Litwą i Łotwą. Działania te są odpowiedzią reżimu w Mińsku na sankcje nałożone na Białoruś przez UE.

W związku z sytuacją na granicy rząd podjął decyzję o budowie wysokiej na 5,5 metra zapory na granicy. Zapora ma powstać do połowy 2022 roku.