W czerwcu Komenda Główna Policji ogłosiła konkurs na motto, które ma się pojawić na oznakowanych samochodach formacji.

Internauci mieli używanie i proponowali różne slogany m.in. „łączy nas mandat", „łączy nas pałka", „służba dla władzy i statystyki, a naszym celem dobre wyniki" albo „Sprawdź jeszcze raz swoje OC".

Zgłoszeń na konkurs było bardzo dużo. W sumie nadeszło 4,5 tys. propozycji, dlatego Komenda Główna nie rozstrzygnęła konkursu w połowie lipca jak wcześniej planowała, a dopiero teraz.

W komisji konkursowej poza policjantami zasiedli też w charakterze konsultantów znawcy języka polskiego m.in. prof. Jerzy Bralczyk oraz prof. Jadwiga Stawnicka.

Jednogłośnie wybrano hasło: „Pomagamy i chronimy". – Komisja zwróciła szczególną uwagę na siłę przekazu tego hasła, jego ukierunkowanie społeczne oraz zgodność z duchem policyjnej służby – tłumaczy policja na swojej stronie internetowej.

Zdradza tez, że była to zresztą najczęściej pojawiająca się propozycja. - Różne odmiany i formy językowe czasowników „chronić" i „pomagać" znalazły się w 71 hasłach nadesłanych na konkurs – informuje formacja.

Właśnie z grupy 71 haseł wylosowano uczestnika kryjącego się pod nickiem bodek47. Nagrodą w konkursie jak informowała policja w czerwcu będzie roczna prenumerata magazynu „Policja 997" oraz tabliczka z „elementami metaloplastyki z indywidualną dedykacją komendanta głównego policji".

Kiedy internauci i eksperci obśmiali tę nagrodę, Dawid Marciniak, z zespołu prasowego KGP zapewnił "Rzeczpospolitą", że w sprawie nagród wszystkiego jeszcze nie zdradzono i będzie niespodzianka dla zwycięzcy.

Po co hasło policji hasło na radiowozy? – Konkurs ogłosił komendant główny, wzorując się na policjach USA i innych krajów, które mają takie motta. Tworzą one nić porozumienia między funkcjonariuszami a obywatelami – tłumaczył nam Dawid Marciniak.

I tak np. policja w brytyjskiej stolicy używa hasła: „Working together for a safer London" („Współdziałając dla bezpieczniejszego Londynu"), ale nie ma go na radiowozach. W Szkocji i Irlandii Północnej jest „Keeping people safe" („Chroniąc ludzi"), a na radiowozach policji węgierskiej widnieje napis „Szolgálunk és Védünk" („Chronić i służyć").

Teraz policja opracuje projekt graficzny wybranego hasła, a potem sentencja „Pomagamy i chronimy" będzie umieszczana na nowo zakupionych radiowozach.