Reklama

Żołnierki nie potrzebują staników. MON odpowiada RPO

Żołnierze zawodowi w Polsce dostają bielizny bez zróżnicowania płci - biustonosze czy figi damskie dostają tylko studentki w uczelniach wojskowych oraz szkołach podoficerskich. Rzecznik Praw obywatelskich właśnie opublikował odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na swoje wystąpienie w tej sprawie.

Publikacja: 02.03.2023 13:24

Żołnierki nie potrzebują staników. MON odpowiada RPO

Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

dgk

Rzecznik zauważył, że w rozporządzeniu MON z 21 kwietnia 2022 r. określającym normy bielizny osobistej dla żołnierzy zawodowych uwzględniono elementy kobiecej garderoby. Znalazły się tam: biustonosz (3 sztuki na rok), figi damskie (12 sztuk na 2 lata) oraz kostium kąpielowy (sztuka na 2 lata). Przysługują one jednak wyłącznie kobietom studiującym w akademiach, uczelniach wojskowej i szkołach podoficerskich.

Pozostałym żołnierzom zawodowym (mężczyznom, i kobietom) przysługuje bielizna letnia oraz zimowa, bez rozróżnienia płci. W jej skład wchodzą koszulka oraz spodenki/kalesony. Nie zawsze są one wydawane, bo przysługują za nie równoważniki pieniężne. Takie rozwiązanie może być nawet korzystniejsze dla zainteresowanych, gdyż mogą wtedy dobrać elementy bielizny do własnej budowy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Edukacja i wychowanie
Gdzie znikają uczniowie szkół średnich z Ukrainy? Eksperci alarmują
Nieruchomości
Sprzedaż mieszkania ze spadku. Ministerstwo Finansów tłumaczy nowe przepisy
Sądy i trybunały
Minister sprawiedliwości Waldemar Żurek: Prezydent nie jest królem słońce
Prawo karne
Zakaz banderyzmu. Prawnicy o inicjatywie Nawrockiego: „To zły pomysł"
Materiał Promocyjny
Bieszczady to region, który wciąż zachowuje aurę dzikości i tajemniczości
Praca, Emerytury i renty
Prognoza emerytalna w mObywatelu. Prezydent podpisał ustawę
Materiał Promocyjny
Jak sfinansować rozwój w branży rolno-spożywczej?
Reklama
Reklama