Reklama
Rozwiń

NSA: sołtys nie może być stroną w postępowaniu sądowoadministracyjnym

Sołectwo nie ma zdolności sądowej, a więc nie może być stroną w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Dotyczy to również sołtysa.

Publikacja: 27.08.2019 05:50

NSA: sołtys nie może być stroną w postępowaniu sądowoadministracyjnym

Foto: AdobeStock

Sprawa dotyczyła skargi sołtysa sołectwa Z. na uchwałę Rady Gminy Ś. w przedmiocie rozpatrzenia wniosku sołectwa dotyczącego przeznaczenia środków funduszu sołeckiego w 2019 roku. Sołtys wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały. Zarzucił, że rada pozbawiła mieszkańców sołectwa funduszu sołeckiego, który miał być przeznaczony na poprawę warunków życia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z 3 kwietnia 2019 roku postanowił odrzucić skargę. Analizując status sołtysa i sołectwa odwołał się do przepisów ustawy z 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym. Z treści art. 5 ust. 1 u.s.g. wynika, że gmina może tworzyć jednostki pomocnicze m.in. sołectwa. Zgodnie z treścią art. 36 ust. 1 u.s.g., organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, a wykonawczym sołtys. Działalność sołtysa wspomaga rada sołecka, a podstawą jego działania są uchwały organu uchwałodawczego – zebrania wiejskiego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono