Najważniejsze będzie ustalenie, jak władze gminy zachowywały się i czy podejmowały uchwały przeciwko ruchowi LGBT.
Gmina Zakrzówek z Lubelszczyzny składa do Sądu Okręgowego w Lublinie pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko Bartoszowi Staszewskiemu, działaczowi społecznemu i aktywiście LGBT, o naruszenie jej dóbr osobistych poprzez umieszczenie na drogowych tablicach z nazwą tej miejscowości znaku „Strefa wolna od LGBT" i publikowanie go w mediach społecznościowych – podaje wspierająca gminę Fundacja Reduty Dobrego Imienia. Wójt oświadczył, że sugestie o dyskryminacji w gminie są kłamstwem, co sam Staszewski miał przyznać, pisząc na swojej stronie www, że przeprowadził tę akcję, ponieważ rada gminy przyjęła w swoim czasie deklarację prorodzinną. Jak większość mieszkańców, rada opowiedziała się za tradycyjnymi wartościami rodzinnymi i nie ma w jej stanowisku mowy o „strefie wolnej od LGBT".
Czytaj także: "Strefa wolna od LGBT" albo fundusze norweskie - radni Kraśnika zadecydowali ws. kontrowersyjnej uchwały
Mamy więc pytanie, jak może potoczyć się proces? Gminie, jak każdej osobie, w tym wypadku prawnej, przysługuje dobro osobiste w postaci dobrego imienia. Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o niej może uderzać w to dobro (renomę), a nawet wywoływać krzywdę. Wtedy mogłaby domagać się odszkodowania. Zasadnicze jest jednak pytanie, czy w tym przypadku mamy do czynienia z rozpowszechnianiem nieprawdy.
– Hasło zawieszane na tablicach należy odczytywać nie słowo w słowo, ale w znaczeniu, jakie nadają mu w danym czasie ludzie, jak treść tę zrozumie przeciętny odbiorca – mówi adwokat Krzysztof Czyżewski. – W tej chwili za strefy wolne od LGBT dość powszechnie uznaje się obszary, w których organ samorządu terytorialnego przyjął uchwałę, deklarację albo stanowisko dotyczące „ideologii LGBT" lub samorządową kartę praw rodzin. Można oczekiwać, że przeciętny odbiorca, widząc tablice, dowie się lub przypomni sobie o tym, że gmina ta uchwaliła określone uchwały. Nie chodzi zatem o to, czy strefa jest wolna od LGBT, ale czy przyjęła określoną politykę/ uchwałę na temat osób LGBT. Nie ma znaczenia tytuł uchwały, ale jej zawartość.