Nowe tabele wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego dla pracowników samorządowych obowiązują z mocą wsteczną od 1 stycznia 2008 r. Pociąga to za sobą konieczność uzupełnienia samorządowcom pensji już im wypłaconych za okres styczeń – kwiecień. Do wyrównania mają prawo zarówno pracownicy, którzy kontynuują zatrudnienie, jak również ci, którzy odeszli wtedy z pracy. Przysługuje ono bowiem wszystkim samorządowcom, których objęły zmiany wysokości stawek wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Wyrównanie to różnica między wynagrodzeniem uiszczonym pracownikowi na podstawie starych stawek a obliczonym według nowych. Szacujemy je następująco:
- przeliczamy wynagrodzenia uiszczone zatrudnionym za okres styczeń – kwiecień włącznie według nowych, większych stawek z uwzględnieniem dodatkowych składników,
- od uzyskanej kwoty odejmujemy wynagrodzenia faktycznie za te okresy wypłacone.
Oznacza to więcej pracy dla pracodawców. Zmiana stawek to przecież nie tylko większe wynagrodzenie zasadnicze pracowników.
Nie możemy zapominać również o dodatkowych składnikach, które naliczamy od pensji zasadniczej. Dotyczy to m.in. dodatków stażowych, nagród jubileuszowych, dodatkowego wynagrodzenia rocznego czy odpraw z tytułu rozwiązania stosunku pracy. Dodatek ten wynosi 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po pięciu latach pracy, a jego wysokość wzrasta o 1 proc. za każdy dalszy rok pracy, aż do osiągnięcia 20 proc. podstawy wymiaru.