Nowa ustawa o pracownikach samorządowych z 21 listopada 2008 r. utrzymała zasadę, że o zarobkach tej kategorii pracowników decyduje rada gminy. Kompetencja do ustalenia wysokości wynagrodzenia wójta przysługuje radzie nie tylko na początku kadencji, ale przez cały jej czas.
[wyimek]Obowiązujące rozporządzenie określa jedynie górną granicę dodatku funkcyjnego wójta[/wyimek]
Radni mogą więc w każdej chwili wójtowskie uposażenie podwyższyć, ale i obniżyć. W sytuacji powszechnego kryzysu warto by jednak było, aby decyzja w sprawie redukcji ich wynagrodzenia była podjęta zgodnie przez zainteresowanego i radę.
[srodtytul]Tniemy wynagrodzenie zasadnicze...[/srodtytul]
Składniki wynagrodzenia wójta określa art. 36 ustawy o pracownikach samorządowych. W jego skład wchodzi przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze. Jego wysokość natomiast – w obowiązującym stanie prawnym – określają przepisy rozporządzenia z 18 marca 2009 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych, które właśnie dzisiaj wchodzą w życie. Nie przewidują one stałej wysokości tego wynagrodzenia. Jest ono określone widełkowo. Jedyny wyjątek został przewidziany dla prezydenta m.st. Warszawy: wynagrodzenie jest określone na stałym poziomie 6,5 tys. zł miesięcznie.