Jednostki samorządu terytorialnego mogą oferować swoim lokalnym przedsiębiorcom różnego rodzaju pomoc w przetrwaniu czasów kryzysu – taką choćby jak obniżenie czynszów najmu czy dzierżawy tym, którzy w prowadzonej działalności korzystają z mienia komunalnego.
– Przedsiębiorców można również wspierać, tworząc dla nich specjalnie fundusze poręczeniowe i pożyczkowe – mówi Anna Sobańska-Devos, prawnik w kancelarii Gide Loyrette Nouel – Udzielają one pożyczek lub poręczeń przedsiębiorcom, którzy potrzebują środków na bieżącą działalność gospodarczą czy na inwestycje. Takie fundusze mogą stanowić istotną alternatywę dla kredytów bankowych (pożyczki) lub też pomoc w ich uzyskaniu (poręczenia). Trzeba jednak zaznaczyć, że oferta jest przeznaczona przede wszystkim dla małych przedsiębiorców, a maksymalna wysokość pożyczek i poręczeń jest ograniczona.
Dla tej grupy przedsiębiorców znaczenie mieć będą także możliwe do stosowania przez gminne organy podatkowe ulgi i zwolnienia w lokalnych daninach publicznych.
[srodtytul]Uchwały przed rokiem podatkowym[/srodtytul]
Szczegółowe zasady naliczania i pobierania podatków oraz opłat lokalnych zasilających gminne budżety zawierają ustawy. Do najważniejszych należy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B7D01B4C790B6BDA1D99C24346A01E48?id=182297]ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych,[/link] której przepisy normują właśnie problematykę dwóch najważniejszych podatków: od nieruchomości oraz od środków transportowych. Ustawa ta przyznała radom gmin kompetencję do corocznego ustalania szczegółowych stawek tych danin, oczywiście z uwzględnieniem ich ustawowego pułapu. W odniesieniu do podatku od środków transportowych ustawa określa jednocześnie również jego minimalne stawki.