Trwały zarząd jest formą prawną władania nieruchomością przez jednostkę organizacyjną. Zasady oddawania nieruchomości stanowiących własność gmin, powiatów czy województw samorządowych określają przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=90AA3D54463581FC9D6EBB700C13CB36?id=175872]ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami[/link], a konkretnie jej art. 43 – 50.
Przedmiotem trwałego zarządu może być co do zasady nieruchomość gruntowa, zarówno zabudowana, jak i zabudowy pozbawiona. W trwały zarząd nie można natomiast oddać samego budynku. Wynika to z tego, że aby gmina mogła ustanowić tą formę władania nieruchomością, to zarówno grunt, jak i postawiony na nim budynek muszą stanowić jej własność, a w konsekwencji budynek nie jest odrębną nieruchomością.
Tą formę władania gmina może ustanowić na nieruchomościach, których jest użytkownikiem wieczystym. Stanowi o tym wprost art. 43 ust. 5 omawianej ustawy, zgodnie z którym grunty stanowiące przedmiot użytkowania wieczystego jednostki samorządu terytorialnego oddaje się w trwały zarząd odpowiedniej samorządowej jednostce organizacyjnej, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej.
[b]W trwały zarząd można również oddać udział we współwłasności lub użytkowaniu wieczystym nieruchomości. Ponadto możliwe jest oddanie w tę formę władania jednej nieruchomości kilku jednostkom organizacyjnym w częściach ułamkowych.[/b]
W takiej sytuacji należy jednak określić sposób korzystania z tej nieruchomości przez poszczególne jednostki organizacyjne (por. art. 49 ustawy o gospodarce nieruchomościami).