[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DFCB7C40E89D05D1F9D359BD4BB38EFA?id=163433]Ustawa o samorządzie gminnym[/link] stanowi w przepisach rozdziału 10, że wojewoda jest – obok prezesa Rady Ministrów i regionalnej izby obrachunkowej – organem nadzorującym działalność gmin. Nadzór ten jest sprawowany na podstawie kryterium zgodności działań organów wykonawczych i stanowiących z prawem. Sprowadza się on do badania, czy wydane przez rady uchwały (zarządzenia porządkowe wójta) zostały podjęte zgodnie z obowiązującymi przepisami i czy znajdują w nich dostateczne umocowanie prawne. Na tym jednak kompetencje wojewody wobec gmin, a także wobec powiatów i województw samorządowych się nie kończą.
[srodtytul]Zadania zlecone[/srodtytul]
Wojewodzie przysługują również kompetencje kontrolne. Wynikają one z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=302333]ustawy z 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie (DzU nr 31, poz. 206 ze zm.)[/link]. Zgodnie z treścią jej art. 28 ust. 1 pkt 2 do zadań wojewody należy również [b]kontrola wykonywania przez organy samorządu terytorialnego zadań z zakresu administracji rządowej, realizowanych przez gminy czy powiaty na podstawie ustaw lub porozumień zawartych z organami administracji rządowej.[/b] Ustęp 3 omawianego artykułu określa natomiast cel tej kontroli. Mianowicie ma ona na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie działalności organów poddanych kontroli, rzetelne jego udokumentowanie i dokonanie oceny wykonywanej działalności pod względem legalności, gospodarności i rzetelności podjętych przez organy samorządu terytorialnego działań, zmierzających do realizacji zadań zleconych.
[srodtytul]Kryteria badania[/srodtytul]
Kontrola działalności pod względem jej legalności oznacza badanie, czy kontrolowana działalność była zgodna z obowiązującymi w danym czasie, w określonej dziedzinie powszechnie obowiązującymi przepisami prawa (konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe, rozporządzenia, akty prawa miejscowego). Badanie legalności oznacza również kontrolę, czy podjęte przez dany organ działania miały właściwą podstawę prawną i mieściły się w zakresie jego kompetencji. Badaniu podlega także to, czy organ, mając prawny obowiązek podjęcia określonych czynności, nie zaniechał ich wykonania.