Centrum Legislacyjne Rządu opracowało projekt zmian do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5D12E9C23D6F310322BF02874F41B7B1?id=161978]ustawy o dodatkach mieszkaniowych[/link]. Ma on realizować [b]wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 maja 2006 r.[/b] Stwierdził w nim niezgodność z konstytucją art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o dodatkach mieszkaniowych (dalej: ustawa) oraz § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie dodatków mieszkaniowych.
W art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy ustawodawca upoważnił Radę Ministrów do określenia w rozporządzeniu wysokości i wykazu wydatków za zajmowany lokal. Zdaniem TK ewidentnie zabrakło jednak wytycznych dotyczących treści rozporządzenia. Po publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw przepis przestał obowiązywać. Teraz rząd proponuje nowe jego brzmienie. Zgodnie z nim będzie zawierał wytyczne odnoszące się do: wydatków poniesionych przez osoby ubiegające się o przyznanie dodatku, ryczałtu na zakup opału. Wytyczne określą ponadto podstawowe dane, jakie powinny pojawić się we wzorach wniosku o przyznanie dodatku oraz deklaracji o dochodach gospodarstwa domowego, a także rodzaj dokumentów dołączanych do wniosku przez właściciela domu jednorodzinnego.
TK zwrócił także uwagę w uzasadnieniu wspomnianego wyroku, że przepisy ustawy dotyczące obliczania wysokości dodatku są skomplikowane i niejasne. Przykładowo: art. 6 posługuje się dwoma pojęciami: "wydatki przypadające na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego" oraz "wydatki poniesione przez osobę otrzymującą dodatek mieszkaniowy". Przy czym przepis ten pojęciem "wydatki poniesione" posługuje się w różnym znaczeniu.
odstawowym założeniem projektu jest przede wszystkim uporządkowanie terminologii, co też czyni, ale bez rewolucji. Art. 5 ustawy będzie mówił więc o powierzchni normatywnej. Pojawi się także nowy przepis – art. 5a. Określi on, jak oblicza się wydatki przypadające na normatywną powierzchnię, a mianowicie będzie się dzieliło wydatki (o których powie art. 5b) przez powierzchnię użytkową lokalu, a następnie uzyskany wynik pomnoży się przez powierzchnię normatywną.
O wydatkach poniesionych będzie mówił właśnie art. 5b. Definicja tego pojęcia zostanie przeniesiona z art. 6. Zgodnie z nim będą to świadczenia okresowe ponoszone przez gospodarstwo. Przepis będzie zawierał ich listę. Jest ona taka sama jak obecnie.