[b]- Pierwszą pracę w szkole nauczycielka zaczęła w 1992 r. na umowie o pracę na czas określony. Angaż został przedłużony do dnia porodu, czyli do 16 stycznia 1994 r., po czym przez cztery miesiące ta osoba pobierała zasiłek macierzyński.
Kiedy następnie poszła do pracy do biura, prywatny pracodawca wliczał jej te cztery miesiące na zasiłku do stażu pracy. Po powrocie do zawodu obecna szkoła odmawia jednak jego uwzględniania w okresach pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat. Czy czas przebywania w takiej sytuacji na zasiłku macierzyńskim po ustaniu zatrudnienia wchodzi do ogólnego stażu? [/b]– pyta czytelnik.
[b]Nie[/b], jeśli chodzi o osoby zatrudnione w sektorze finansów publicznych, w tym nauczycieli ze szkół podlegających pod administrację rządową lub samorządową. Czasami okres pobierania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia wliczamy do ogólnego stażu pracy uprawniającego do dodatku za wysługę lat, ale nie w opisanej sytuacji.
[srodtytul]Okresy uprawniające to nie tylko zatrudnienie[/srodtytul]
Zgodnie z art. 33 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=394FD6E3442443A5B2CF8971D37B7B28?id=182007]Karty nauczyciela[/link] (KN) wysługa lat przysługuje nauczycielom począwszy od czwartego roku pracy, w wysokości 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok zatrudnienia, przy czym maksymalny pułap to 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego.