[b]Nie[/b]. Uchwała rady gminy, która obniży przedstawione jej do zatwierdzenia ceny za dostarczanie wody i odbiór ścieków zostanie uznana przez wojewodę za podjętą z przekroczeniem delegacji ustawowej, a tym samym organ nadzoru stwierdzi jej nieważność.
Jak wynika z treści art. 24 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A650958C588E26B0BF8EF76364D62F00?id=182311]ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków[/link], taryfy za wodę podlegają zatwierdzeniu w drodze uchwały rady gminy. W tym celu przedsiębiorca ma obowiązek – w terminie 70 dni przed planowanym wejściem taryf w życie – przedstawić je wójtowi z wnioskiem o zatwierdzenie.
Do organu wykonawczego należy sprawdzenie, czy taryfy zostały sporządzone zgodnie z przepisami ustawy, oraz weryfikacja kosztów, jakie przedsiębiorca ponosi w związku ze świadczeniem usług oraz tych, jakie planuje na przyszłość.
Weryfikacja tych kosztów następuje pod względem celowości ich ponoszenia.
Tak sprawdzone taryfy wędrują do rady gminy, której zadaniem jest podjęcie uchwały zatwierdzającej albo odmawiającej zatwierdzenia taryf. Odmowa może nastąpić tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami prawa.