W tym dniu bowiem upływa 18-miesięczny okres przejściowy liczony od dnia opublikowania [b][link=http://www.rp.pl/aktyprawne/orzecznictwo/orzeczenie.spr?id=352190]wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 stycznia 2010 r. (Sygn. akt K 9/08) [/link][/b] stwierdzającego niezgodność z konstytucją dwóch przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=179106]ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (DzU nr 175, poz. 1459 ze zm.)[/link].
W orzeczeniu tym TK stwierdził, że obligatoryjne bonifikaty przysługujące osobom fizycznym od jednostek samorządu terytorialnego na podstawie art. 4 ust. 8 i 9 tej ustawy są niezgodne z konstytucją. Nadal jednak wszyscy zainteresowani mogą składać wnioski o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność nieruchomości do końca terminu przewidzianego w art. 1 ust. 5 ustawy z 29 lipca 2005 r., czyli do 31 grudnia 2012 r.
[srodtytul]Grono uprawnionych[/srodtytul]
Możliwość [b]przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości przysługuje osobom fizycznym, które w dniu wejścia w życie ustawy – czyli 13 października 2005 r. – były użytkownikami wieczystymi nieruchomości[/b] zabudowanych na cele mieszkaniowe lub garażowe.
Z uprawnienia tego mogą skorzystać również osoby fizyczne, które w tej dacie były użytkownikami wieczystymi nieruchomości przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową lub garażową albo nieruchomości rolnych w rozumieniu kodeksu cywilnego.