Osoby, które uzyskały mandat w tegorocznych wyborach samorządowych, zobowiązane są złożyć oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Nowo wybrani wójtowie (radni) mają na dopełnienie tego obowiązku 30 dni liczonych od dnia, w którym złożą ślubowanie.
Co należy wpisać do oświadczenia, szczegółowo określają przepisy. Przede wszystkim art. 24h ust. 1 i 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F2FF27B1B5F71B6A9E1AC0C33CAA9E0C?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=168641]rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 26 lutego 2003 r. w sprawie określenia wzorów formularzy oświadczeń majątkowych radnego gminy, wójta, zastępcy wójta, sekretarza gminy, skarbnika gminy, kierownika jednostki organizacyjnej gminy, osoby zarządzającej i członka organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoby wydającej decyzje administracyjne w imieniu wójta (DzU nr 34, poz. 282 ze zm.)[/link].
[srodtytul]Ustrój ustawowy[/srodtytul]
W oświadczeniu majątkowym powinny znaleźć się informacje o majątku odrębnym radnego (wójta) oraz o majątku objętym małżeńską wspólnością majątkową. Nie ujawnia się w nim natomiast informacji o majątku odrębnym. Odpowiedzi na pytanie, jak rozróżnić, co jest majątkiem odrębnym, a co wspólnym, należy szukać w przepisach [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B156473E8AED10CF99F1D64F10ED81C1?id=71706]kodeksu rodzinnego i opiekuńczego[/link] (dalej: k.r.o.).
Małżonkowie w większości przypadków tworzą ustawową wspólność majątkową. Powstaje ona z chwilą zawarcia małżeństwa i obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Należą do niej pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków oraz środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.