Odpowiednie propozycje zawiera projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, które zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=49C338853EBE5E67978269454BE4EB34?id=170710]ustawą o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych[/link] musi być wydane i opublikowane tak, by weszło w życie 1 stycznia 2011 r.35 miejscowości dostanie zupełnie nowe nazwy, w przypadku 91 będą one zmienione, w przypadku 107 będą zniesione (przez co staną się częścią sąsiednich miejscowości). Zmiany nastąpią na terenie 96 gmin, 79 powiatów, w 15 województwach.

W przypadku zmienianych nazw chodzi zwykle o niewielkie różnice w pisowni, np. Zagrody Łukowieckie w gminie Firlej (Lubelszczyzna) będą pisane Łukówieckie, a Nowy Życk i Życk Polski w powiecie płockim nazywać się będą: Zyck Nowy i Zyck Polski, zaś Górki w pow. wyszkowskim zmienią nazwę  na Tulewo Górne.

Wśród zniesionych nazw jest aż siedem w gm. Międzyzdroje: odrębną nazwę straci np. Rozkolnik – część miasta Międzyzdroje. Tej gminy dotyczą też zmiany w zakresie obiektów fizjograficznych, mianowicie trzy wzgórza dostaną nazwy: Gosań, Kwasowo, Wyżnica.

Duży napływ wniosków o zmiany urzędowego nazewnictwa spowodowany jest głównie procesem porządkowania go przez gminy w związku z pracami nad nowym wykazem urzędowych nazw miejscowości RP. We wszystkich przypadkach uzyskano akceptację rad gmin, wojewodów, służb geodezyjno-kartograficznych, wreszcie pozytywną opinię działającej przy MSWiA Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych.