Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej tegoroczna edycja skierowana jest wyłącznie do sekretarzy oraz skarbników jednostek samorządu terytorialnego. Ogółem przewidziano udział 160 słuchaczy z co najmniej 80 jednostek samorządu terytorialnego.
Warunkiem niezbędnym jest przesłanie na adres: [mail=akademia.liderow@mswia.gov.pl]akademia.liderow@mswia.gov.pl[/mail] maila z imieniem, nazwiskiem oraz pełnioną funkcją w jednostce samorządu terytorialnego.
W odpowiedzi przesłany zostanie elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który należy wypełnić on-line. Data i godzina wpływu formularza będzie decydowała o kolejności przyjęcia do Akademii Liderów Samorządowych.
Przewiduje się, że 70 proc. uczestników Akademii Liderów będzie pochodzić z gmin wiejskich oraz miejsko-wiejskich, natomiast 30 proc. z gmin miejskich, miast na prawach powiatu, powiatów oraz samorządów województw. Z danej jednostki samorządu terytorialnego wybrane zostaną maksymalnie po dwie osoby. Projekt realizowany jest podobnie jak w poprzedniej edycji, w czterech miastach we współpracy z trzema uczelniami wyższymi: Uniwersytetem Warszawskim, Wyższą Szkołą Bankową w Poznaniu wraz z Wydziałem Zamiejscowym w Chorzowie oraz Wyższą Szkołą Bankową w Toruniu.
Zajęcia odbywać się będą w Warszawie (40 miejsc), Poznaniu (40 miejsc), Toruniu (40 miejsc), Chorzowie (40 miejsc). Tegoroczna edycja przewiduje 150 godzin dydaktycznych. Zajęcia podzielone zostały na Blok Wspólny, który uwzględnia min. zagadnienia prawne oraz działania promocyjne urzędu. Wprowadzono również dodatkowe zajęcia związane z równym traktowaniem kobiet i mężczyzn, poprawą obsługi klienta ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych.