[b]Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie faktycznie uniemożliwiało odpłatne przekazanie spółce urządzeń wybudowanych ze środków inwestorów.[/b] Spółka nie informowała o możliwościach odpłatnego przekazywania urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych, tylko o nieodpłatnym przekazywaniu jej tych urządzeń. Przyjęte przez nią zasady były sprzeczne z art. 31 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2006/DU2006Nr123poz%20858.asp]ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków[/link].
[b]Tak uznał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który oddalił odwołanie MPWiK od decyzji prezesa Urzędu OKiK.[/b]
Przyjęty w spółce tryb procedowania w celu przejęcia odpłatnie urządzeń na własność był tak ukształtowany, że inwestorzy nie mogli sprostać warunkom narzucanym przez MPWiK. –[b] Spółka zmuszała ich do wybierania rozwiązań mniej korzystnych niż te, które gwarantowała im ustawa[/b] – konkludował sąd.
Prezes UOKiK uznał, że [b]MPWiK ograniczało konkurencję i nadużywało pozycji dominującej na lokalnym rynku zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w Warszawie, w gminach Michałowice, Nieporęt, Raszyn, Serock, Wieliszew oraz w Piastowie i Pruszkowie.[/b] Firma pozbawiła możliwości odpłatnego przekazania urządzeń wodociągowych lub kanalizacyjnych tych inwestorów, którzy – jej zdaniem – nie spełniali ustalonych warunków. Miała zapłacić karę w wysokości 82 tys. zł.
Art. 31 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przewiduje, że osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne, mogą je przekazać odpłatnie gminie lub firmie wodociągowo-kanalizacyjnej na warunkach ustalonych w zawartej umowie.